Украинският конфликт показва важността на разпръскването на сили, огнева мощ и запаси от оръжия. Критичната роля на артилерията беше неочаквано откритие за западноевропейските армии, чиято огнева мощ беше драстично намалена след Студената война, пише британското списание The Economist.
"Нищо в битката не е толкова недвусмислено добро или толкова недвусмислено лошо, колкото веднага се представя от развълнуваните хора", пише Уилям Слим, известният британски маршал от Втората световна война. Откакто руските войски навлязоха на територията на Украйна на 24 февруари тази година, експерти и коментатори многократно са правили категорични изявления за бъдещето на този въоръжен конфликт. Първо, въз основа на откъслечни видеозаписи, те обявиха смъртта на танка като ефективен вид оръжие. Тогава турските дронове бяха наречени непобедими помощници, способни да променят хода на войната, а на западните противотанкови оръжия беше дадена основна роля. Сега, девет месеца след избухването на военните действия, има по-премерени преценки и въоръжените сили на западните страни могат да научат много.
На 30 ноември базираният в Лондон мозъчен тръст Royal United Services Institute (RUSI) публикува подробен отчет за поуките, научени от първите пет месеца на войната, период, когато Украйна до голяма степен беше в отбрана, пише news.bg.
Авторите, включително украинският генерал-лейтенант Михаил Забродски и няколко други анализатори на центъра, получиха широк достъп до украински военни данни и решения. Техните открития рисуват по-сложна картина от популярната представа, че орди от руски войски не могат да се справят с пъргавите украинци.
Нахлуването се провали, но това не беше предрешено. В началото на военните действия северно от Киев руската армия имаше 12 войници на всеки украински войник и през първите 48 часа от конфликта Русия атакува 75% от стационарните съоръжения за противовъздушна отбрана на Украйна от въздуха. Успешна руска кибератака извади от строя сателитните комуникации на Украйна. Украйна устоя на този първоначален удар главно защото имаше далновидността да разпръсне своите запаси от боеприпаси от основните си арсенали седмица преди нахлуването, като тези усилия се засилиха три дни преди началото на войната. Самолетите и системите за противовъздушна отбрана се разпръснаха в рамките на часове след атаката. В резултат на това бяха поразени само една десета от мобилните съоръжения за ПВО. Ако руснаците бяха по-точни и по-бързи, дори те можеха да бъдат унищожени."
Според други данни от мозъчния тръст RUSI, на руското военно разузнаване му е отнело два дни, а в някои случаи и много повече, за да предаде данни за целите на командния център в Москва и Русия да нанесе удар. Във войната за Тайван Америка не може да се надява, че Китайската народна освободителна армия ще направи същите грешки. "В съвременната война няма укрития - заключава докладът. - Противникът може да нанесе удар върху цялата територия на бойната операция". С други думи, далеч отвъд конвенционалната фронтова линия.
Това означава, че армиите трябва да се бият по различен начин. Една от опциите е прикриването, но то е "изключително трудно за поддържане", се казва в доклада на RUSI, тъй като различни видове сензори, като оптични камери за откриване на движение, термовизионни камери и електронни антени за улавяне на радиоизлъчвания, могат да се "припокриват" едни други за откриване дори на добре скрити войски. Друго решение е използването на подсилени конструкции като бетонни контейнери и бункери. Но те, като правило, фиксират присъствието на военните на едно място. Най-добрият начин да оцелеете е просто да се разпръснете и да се движите по-бързо, отколкото врагът може да Ви види. Дори украинските специални сили, които обикновено действат на малки групи, са забелязвани от руски дронове, ако останат на едно място твърде дълго.
Според анализа, това се дължи и на проблеми с логистиката
Противно на общоприетото схващане, доставените от САЩ противотанкови ракети Javelin и NLAW на Украйна не спасиха положението, въпреки факта, че има много от тях на видеозаписите от първата седмица на конфликта. Не помогнаха и турските дронове "Байрактар" TB2, които едва оцеляха до третия ден от военните действия. "Пропагандната стойност на западното оборудване... беше изключително висока в началото на войната", каза Джак Уотлинг, един от авторите на доклада, наскоро пред военен подкаст за руските военни действия The Russia Contingency "... до април". И добави, че решаващият фактор е много по-прозаичен. "Руснаците бяха принудени да се оттеглят от Киев от две артилерийски бригади, които всеки ден стреляха от всичките си оръдия."
Критичната роля на артилерията беше неочаквано откритие за западноевропейските армии, чиято огнева мощ беше драстично намалена след края на Студената война. Според Международния Институт за стратегически изследвания, друг мозъчен тръст в Лондон, между 1990 и 2020 г. броят на артилерийските оръдия в големите европейски армии е намалял с 57%. Арсеналът на Украйна беше впечатляващ. В началото на войната тя разполагаше с над 1000 стволови артилерийски системи (дългоцевни оръдия) и 1680 реактивни системи за залпов огън - повече от Великобритания, Франция, Италия, Испания и Полша взети заедно, и е най-голямата артилерийска сила в Европа след Русия. Боеприпасите обаче се превърнаха в основният препъникамък.
Общо на Киев са доставени над 88 000 тона оръжие и военно оборудване
Украйна поддържаше "артилерийски паритет" около шест седмици, много по-дълго, отколкото почти всяка западна армия би успяла при същите обстоятелства. След това започна да се изчерпва снарядите и до юни Русия имаше предимство от десет към един изстрел, дисбаланс, който се запази, докато Украйна не получи приток от модерни западни артилерийски системи, включително американските HIMARS.
"Нивата на потребление на оръжия в контекста на интензивните военни действия остават необичайно високи", отбелязват авторите на доклада. "Малко западни държави имат капацитета да създават нови оръжия, резервни части и боеприпаси с необходимото темпо. Членовете на НАТО, с изключение на САЩ нямат достатъчно силен капацитет и възможности по тези въпроси.
Безпилотните летателни апарати (БПЛА) изиграха жизненоважна роля, макар и най-вече за разузнаване и наблюдение, отколкото за удари. Докладът на центъра отбелязва, че руските части, които разполагат със собствени БПЛА, вместо да разчитат на дронове, изпратени от по-висши щабове, можеха да водят прецизен огън, поразявайки цели в рамките на три до пет минути след откриването им - изненадващо бърз цикъл (по исторически стандарти) от наблюдение до стрелба." За части, които нямат собствени БПЛА, тази цифра беше около половин час - и с по-малка точност.
Но основната поука от конфликта в Украйна е, че армиите се нуждаят от повече дронове, отколкото се смяташе първоначално. Около 90% от всички БПЛА, използвани от украинските въоръжени сили между февруари и юли, са унищожени, отбелязват авторите на доклада. Средният живот на дрон с фиксирано крило е около шест полета, докато по-простият квадрокоптер оцелява само три. Подобен темп на унищожаване на безпилотни летателни апарати би довело до факта, че парковете от БПЛА на европейските армии ще бъдат унищожени за броени дни.
Възможно ли е да става дума за нова разработка
Това показва, че е необходимо да се разчита на евтини и прости системи, които могат да се считат за почти еднократни, а не на малки партиди скъпи дронове с големи двигатели на течно гориво и оборудвани с модерни сензори. От своя страна този подход изисква по-обучен персонал за работа с тях и по-спокойно отношение към използването им в мирно време. "Понастоящем има по-малко административни ограничения за кралската артилерия на (Обединеното кралство) да стреля с бойни 155-милиметрови гаубични боеприпаси над цивилни пътища", обяснява докладът, "отколкото за използване на дронове над същото въздушно пространство за наблюдение на резултатите от стрелбата."
По време на този конфликт стана ясно и как може да се противодейства на БПЛА. Един подход е традиционният камуфлаж. Украинските войски откриха, че когато руските разузнавателни части маркират позициите им с лазерни указатели, те могат да изстрелят димни гранати в отговор, за да скрият местоположението си. Но това, като правило, заслепява отбраняващата се единица. Авторите на доклада смятат, че най-важният начин за противодействие на дроновете е използването на електронната война (EW) - оръжие, за което не се говори много, защото е невидимо.
Руската електронна война принуди Украйна да ограничи използването на дронове. Теоретично те могат дистанционно да ги пилотират над руски цели и да предават видеозаписи в реално време на артилерийска част. Но на практика радиоизлъчването, необходимо за навигация и комуникация, както от дрон, така и от наземна станция, може да бъде открито и в някои случаи дезактивирано чрез електронна атака. Поради това Украйна е принудена предварително да задава маршрути за своите БПЛА и да изтегля данните при връщане. Това често се случва след няколко часа, през което време целта може да се е преместила. Според украински данни само една трета от полетите с дронове са успешни.
От съветско време се смята, че руската армия е била доста напред в тази област и е използвала обширни техники за електронна война в Сирия, като често се намесва в комуникациите на цивилни самолети в района. Това, разбира се, се превърна в сериозно предизвикателство за Украйна. Но използването на методите на електронната война не винаги е лесно, а случаите на смърт на свои военни са често срещано явление. Уотлинг разказва история за това как двама руски пилоти се оплакали, че радарите им са заглушени. Те бързо са разбрали, че собствените им устройства за радиоелектронна защита — малки, подобни на ракети съоръжения, които могат да заблудят радара — действат едни срещу други. Това е наложило дезактивирането на тези устройства, принуждавайки самолетите да летят без електронна защита в опасната зона.
Лесно е да се преразказват такива истории за приятелски огън, за да се засрамят нещастните руснаци. Но дали западните военни сили биха били много по-добри в подобна ситуация? Самият Уотлинг е скептичен. "Нямаме много полигони, където наистина бихме могли да използваме цялото си ново противоелектронно оборудване", казва той. "Можем да го направим в малки пространства. Не сме го тествали в голям мащаб."
Основната поука от конфликта в Украйна е, че армиите се нуждаят от повече дронове, отколкото се смяташе първоначално
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства