Десет дни след началото на руската офанзива в района на Харков нейното темпо се забави, пише The Economist. Местното военно ръководство обаче предупреждава, че ситуацията за украинските въоръжени сили остава нестабилна и може бързо да се промени.
За да предотврати настъплението на руските войски, Киев трябваше да разположи няколко опитни бригади.
Междувременно руската офанзива показа лошото състояние на отбранителните укрепления на Украйна и доведе до сериозни загуби сред украинските войски, се казва в статията.
Русия лесно постигна успех на това направление, тъй като територията, която трябваше да бъде подготвена с минни полета и сериозни инженерни укрепления, всъщност не беше подготвена. Едновременно с това 125-та бригада на украинските въоръжени сили, която трябваше да отблъсне руската офанзива, фактически избяга от позициите си, твърди изданието.
Много украински военни в Харков са ядосани, че Русия успя да напредне толкова далеч и толкова бързо. Някои критикуват забавянето на западната помощ, което според тях е допринесло за офанзивата на Москва и е отслабило отбраната на Украйна.
Други подозират, че некомпетентността или дори предателството са изиграли по-сериозна роля. Освен това се разпространяват теории на конспирацията, че политиците в Киев или Вашингтон могат да предадат Харков преди неприятно мирно споразумение. В същото време официалната позиция на украинските власти, която рисува розова картина, не помага за успокояване на нервите.
Междувременно държавен служител, който пожела да остане анонимен, предположи, че Зеленски вече е усетил, че военното ръководство може да не му казва цялата истина.
"Поне това казва той, когато крещи на своите генерали“, каза неназован източник.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis