Ако САЩ прекратят военната помощ за Украйна, последствията ще бъдат катастрофални както за Киев, така и за самия Вашингтон. За това пише старшият научен сътрудник на Американския институт за предприемачество Илейн МакКаскър в авторска статия за The Hill.
Без подкрепата на САЩ Украйна ще започне по-бързо да губи територии и поради недостига на оръжие във Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) Русия ще напредне значително през 2025 г. До 2026 г. Украйна ще остане без ефективна противовъздушна отбрана, което ще позволи на Русия да извършва непрекъснати мащабни бомбардировки, смята анализаторката.
"Конвенционалните сили на Украйна ще продължат да се бият смело, но най-вероятно ще се разпаднат до края на същата година, което ще позволи на Русия да завземе Киев, а след това да се приближи до границата на НАТО", пише МакКаскър.
Според анализаторката, след това Русия ще използва завладените украински ресурси, за да възстанови армията си, която ще бъде разположена по границата със страните от НАТО. МакКаскър предполага, че до 2030 г. Русия ще бъде готова да атакува и други държави.
Тя подчертава, че последствията от този на пръв поглед далечен европейски конфликт ще бъдат усетени и от самите американци, ако Украйна падне.
МакКаскър напомня, че експерти вече са изчислили допълнителните разходи, които САЩ ще трябва да направят в случай на поражение на Украйна във войната. В крайна сметка, Америка ще бъде принудена да похарчи допълнително над 800 милиарда долара, което е седем пъти повече от цялата помощ, предоставена на Украйна от Пентагона от 2022 г. насам.
"Вашингтон ще се нуждае от по-голяма, боеспособна, оперативна армия, разположена на повече места. За да възпрат или при необходимост да победят Русия, въоръжените сили на САЩ ще имат нужда от 14 нови бригадни бойни групи, 18 допълнителни военни кораба, осем допълнителни пехотни батальона на морската пехота, 555 допълнителни военновъздушни самолета и 266 000 допълнителни военнослужещи", предупреждава тя.
В същото време МакКаскър подчертава, че победата на Украйна ще означава отстъпление на Русия обратно към нейните собствени граници с отслабена армия и икономика, както и с множество вътрешни проблеми. Именно при такъв сценарий САЩ ще могат да намалят разходите си за поддръжка на войски в Европа и да се съсредоточат върху Тихия океан.
Войната в Украйна: бъдещи перспективи
Както съобщи УНИАН, въпреки че Доналд Тръмп се опитва да прехвърли върху Европа бремето на следвоенните гаранции за сигурността на Украйна, САЩ няма да могат да се ограничат само до ролята на неутрален посредник в мирните преговори между Киев и Москва. Мирът ще бъде просто невъзможен без ясни гаранции от страна на САЩ.
Също така беше съобщено, че руските сили хвърлят в битка всичко, с което разполагат. Според военния експерт Кирил Сазонов това показва желанието на агресора да завземе колкото се може повече територии преди началото на преговорите. Но активните бойни действия вероятно ще продължат през цялата година.
Още от Свят
Редките метали и природни богатства на Украйна, към които Тръмп се стреми
Украйна има няколко находища, съдържащи редкоземни елементи, но нито едно от тях не е било разработвано. Тези елементи са важни за производството на монитори, дронове и вятърни турбини.
Манол Пейков: в Украйна се води „битка за цивилизацията“ и на Европа ѝ се налага да се събуди
Големият проблем на Тръмп е, че е представител на предишното поколение на лесните решения като мислене, смята депутатът от ПП-ДБ
23 февруари - избори в Германия, какво не знаем за тайните игри на политиците
630 депутати, трябва да заседават в бъдещия Бундестага, те ще определят и следващия канцлер на страната