Големите южнокорейски компании подготвят предпроектни проучвания за възобновяване на бизнеса в Русия на фона на преговорите за прекратяване на огъня между Русия и Украйна и възможното премахване на санкциите.
Според The Korea Times този ход идва, тъй като Русия се разглежда като ключов пазар за диверсификация на бизнес интересите на Южна Корея, особено в лицето на нарастващия тарифен натиск от страна на Съединените щати, предаде Униан. Така през 2021 г., преди пълномащабното нахлуване в Украйна, Русия се класира на 12-то място сред най-големите експортни пазари на Южна Корея с обем на двустранната търговия от 29,9 милиарда долара.
Според източници на изданието LG Electronics наскоро е възобновила частично работата в завода си за производство на електроника в Москва.
▪Главният изпълнителен директор на LG Electronics Чо Джу-уан каза, че компанията все още е „предпазлива, тъй като войната все още не е приключила“, но добави, че „следим внимателно ситуацията, защото може да възобновим дейността си, когато санкциите бъдат отменени“.
Освен това Hyundai Electric, който запази руския си бизнес, планира да участва чрез местен дистрибутор в най-голямото руско изложение за електротехника Electro 2025 в началото на април.
Hyundai Motor Group също проучва възможността за развитие на следвоенния руски пазар, а нейните дъщерни дружества Kia, Hyundai Mobis и Hyundai Steel наскоро публикуваха обяви за работа в Русия.
Превод: Faktor.bg
Още от Бизнес
Икономисти: Митата на Тръмп поставят предизвикателства, но и възможности пред Европа
Според тях Европа не бива да отговаря на САЩ с реципрочни мита върху технологичните услуги, а вместо това да предприеме общи икономически мерки, подобни на тези от ковид-кризата
Пашкулев: Подписването на договора с „Боташ“ е престъплене
Причините за този сериозен удар в енергетиката ни са предизвикани от сключения на 3 януари 2023 г. договор с турската газова компания „Боташ“ от служебното правителство на премиера Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев
Кристалина Георгиева: Митата на Тръмп крият риск за световната икономика
МВФ оценява макроикономическото въздействие на обявените тарифни мерки и препоръчва да се предприемат стъпки за намаляване на напрежението