Решимостта на президента на САЩ Доналд Тръмп да сложи край на войната в Украйна възможно най-бързо накара украинския президент Володимир Зеленски и руския лидер Владимир Путин да се съревновават кой ще се превърне в основна мишена на гнева му.
Според „Ню Йоркър“ един от представителите на московската външнополитическа комисия е заявил, че ако посредническите усилия на Тръмп се провалят, ще има значение кого ще обвини - „ината на Москва или нежеланието на Киев да се съгласи с неговите условия“. Следователно, по думите му, „и двете страни играят в спектакъл пред публиката“.
„Путин се опитва да балансира. Той не иска да прави никакви отстъпки по отношение на Украйна, но в същото време иска САЩ да останат ангажирани“, казва бившият съветник на Белия дом по въпросите на Русия Томас Греъм.
Същевременно руската страна се опитва да разнообрази броя на темите в дневния ред, отбелязва руски служител в коментар до изданието.
„Нека поговорим за дипломатически отношения, сътрудничество в Арктика или космоса, иранската писта... Всичко това е опит да се покаже на Тръмп, че отношенията между Москва и Вашингтон могат да включват много повече, а не само Украйна“, отбелязва той.
Понякога Тръмп изглеждаше заинтересован, което дава стимул на Путин да поддържа темпото. Както казва Татяна Становая, старши сътрудник в Центъра за Русия и Евразия „Карнеги“, за руския лидер „твърде много от това, което иска да постигне, сега е обвързано с преговорите за Украйна, което означава, че е принуден да преосмисли позицията си – не относно големите си военни цели, а относно това как да ги постига тук и сега“.
Същевременно, отбелязва „Ню Йоркър“, напоследък има някои признаци, че Тръмп е готов да увеличи натиска върху Путин, по-специално чрез петролни санкции.
В същото време Александра Прокопенко, експерт по руска икономическа и валутна политика в Центъра „Карнеги Русия-Евразия“, отбелязва, че за Путин загубите от налагането на новите санкции ще бъдат болезнени, но „не апокалиптични“.
Зеленски, междувременно, се ръководи от същия принцип като Путин: да не бъде проблем. И на среща с Тръмп във Ватикана изглежда е успял да убеди американския президент, че Путин е причината за забавянето на преговорите за прекратяване на огъня, отбелязва изданието.
Какви са основните разлики между стратегиите на Украйна и Русия?
Както отбеляза един европейски служител, предложените от Зеленски корекции на мирните инициативи на Тръмп са специфични и тактически по своята същност. Украйна подкрепя позицията на Тръмп, който иска първо прекратяване на огъня, а след това преговори за прекратяване на войната.
В същото време Русия иска обратното: първо да обсъдят всичко и едва след това да спрат войната. Този подход рано или късно би могъл да доведе Тръмп и Путин до по-голяма, по-стратегическа безизходица.
„Путин просто не иска това, което Тръмп иска - траен мир в Украйна. Това е фундаменталната разлика - Украйна иска войната да приключи, а Русия не“, подчерта официалният представител на новата американска администрация.
Превод: Faktor.bg
Коментари (0)