В геополитическото противопоставяне със Запада Русия залага на контрола си в Арктика. Плановете на президента на САЩ Доналд Тръмп за контрол над Гренландия не са подкрепени с реални възможности на САЩ да защитят острова. Това пише военният анализатор Дейвид Акс в The Telegraph.
Той обръща внимание, че от петте нови кораба, включени в руския флот през 2024 г., три са проектирани специално за мисии в Арктика.
„Руският флот се подготвя за конфликт, който неизбежно може да възникне при по-голямата експлоатация на Арктика. Русия вече имаше най-големия ледоразбивачен флот в света, когато през 2024 г. добави напълно нов атомен ледоразбивач: проект 22220 РС „Якутия““, пише Акс.
Той отбелязва, че „Якутия“ и нейният сестрински проект 22220 са най-големите и най-мощните ледоразбивачи в света, въпреки че нямат въоръжение. За бойни действия в Арктика обаче Русия планира да използва кораби от проект 23550, първият от които – патрулният катер „Николай Зубов“ – беше спуснат на вода в края на миналата година.
Въпреки че този кораб е сравнително малък, с водоизместване от 8500 тона, той е въоръжен със 76-милиметрово оръдие и ракети „Калибър“, което го прави най-страховития кораб от ледовия клас, добавя Акс. Изключение правят подводниците, които към момента са основната ударна сила на Русия в Арктика.
През 2024 г. руският флот прие петата подводница от проект „Ясен“ – „Архангелск“. Този гигант с водоизместване 13 700 тона може да носи 32 ракети „Калибър“ или „Циркон“.
Добавянето на три кораба към арктическите сили на Русия опровергава общото негативно състояние на руския флот. (...) Русия е единствената страна, която има атомни ледоразбивачи, и единствената страна с въоръжени военни кораби ледов клас“, пише Акс.
Анализаторът отбелязва, че САЩ имат само два ледоразбивача, и двата с обикновен двигател и без въоръжение. Единият е на 50 години, а другият наскоро е претърпял пожар. САЩ планират да построят три нови ледоразбивача Polar Security Cutter около 2030 г., но те ще бъдат значително по-слабо въоръжени от руските кораби в Арктика.
„САЩ и Великобритания разполагат с атомни ударни подводници, които не отстъпват на руските. Затова флотът на Путин в Далечния север не е непобедим. Въпреки това амбициите на президента Доналд Тръмп да завладее Гренландия не изглеждат подкрепени от достоверно ниво на военно превъзходство“, резюмира аналитикът.
Тръмп иска Гренландия: последни новини
Както писа УНИАН, Доналд Тръмп продължава да настоява за необходимостта САЩ да поставят Гренландия под свой контрол. Според него Дания не е способна да осигури адекватен контрол над острова, който може да играе важна роля в противопоставянето с Китай и Русия.
Междувременно повечето американци не са възхитени от тези изказвания на Тръмп. Според проучване на YouGov, 61% от американците не одобряват желанието на Тръмп да завземе контрола над Гренландия. Сред неговите поддръжници обаче 68% смятат анексията на Гренландия за отлична идея.
Още от Свят
Макрон към Тръмп: Не е редно съюзниците да страдат заради американските мита
В понеделник френският президент се готви да разговаря във Вашингтон с Тръмп, който се закани да наложи мита върху стоки от ЕС
Sky News: Зеленски не е готов да подпише споразумение за добив на полезни изкопаеми със САЩ
Според източник на изданието, настоящият проект „не отразява партньорство и съдържа само едностранни задължения за Украйна“
Тръмп и Дуда: Президентите на САЩ и Полша обсъждат днес войната в Украйна
Полският лидер Анджей Дуда преди това посъветва украинския си колега Володимир Зеленски да запази спокойствие в конструктивен диалог с американския държавен глава