В геополитическото противопоставяне със Запада Русия залага на контрола си в Арктика. Плановете на президента на САЩ Доналд Тръмп за контрол над Гренландия не са подкрепени с реални възможности на САЩ да защитят острова. Това пише военният анализатор Дейвид Акс в The Telegraph.
Той обръща внимание, че от петте нови кораба, включени в руския флот през 2024 г., три са проектирани специално за мисии в Арктика.
„Руският флот се подготвя за конфликт, който неизбежно може да възникне при по-голямата експлоатация на Арктика. Русия вече имаше най-големия ледоразбивачен флот в света, когато през 2024 г. добави напълно нов атомен ледоразбивач: проект 22220 РС „Якутия““, пише Акс.
Той отбелязва, че „Якутия“ и нейният сестрински проект 22220 са най-големите и най-мощните ледоразбивачи в света, въпреки че нямат въоръжение. За бойни действия в Арктика обаче Русия планира да използва кораби от проект 23550, първият от които – патрулният катер „Николай Зубов“ – беше спуснат на вода в края на миналата година.
Въпреки че този кораб е сравнително малък, с водоизместване от 8500 тона, той е въоръжен със 76-милиметрово оръдие и ракети „Калибър“, което го прави най-страховития кораб от ледовия клас, добавя Акс. Изключение правят подводниците, които към момента са основната ударна сила на Русия в Арктика.
През 2024 г. руският флот прие петата подводница от проект „Ясен“ – „Архангелск“. Този гигант с водоизместване 13 700 тона може да носи 32 ракети „Калибър“ или „Циркон“.
Добавянето на три кораба към арктическите сили на Русия опровергава общото негативно състояние на руския флот. (...) Русия е единствената страна, която има атомни ледоразбивачи, и единствената страна с въоръжени военни кораби ледов клас“, пише Акс.
Анализаторът отбелязва, че САЩ имат само два ледоразбивача, и двата с обикновен двигател и без въоръжение. Единият е на 50 години, а другият наскоро е претърпял пожар. САЩ планират да построят три нови ледоразбивача Polar Security Cutter около 2030 г., но те ще бъдат значително по-слабо въоръжени от руските кораби в Арктика.
„САЩ и Великобритания разполагат с атомни ударни подводници, които не отстъпват на руските. Затова флотът на Путин в Далечния север не е непобедим. Въпреки това амбициите на президента Доналд Тръмп да завладее Гренландия не изглеждат подкрепени от достоверно ниво на военно превъзходство“, резюмира аналитикът.
Тръмп иска Гренландия: последни новини
Както писа УНИАН, Доналд Тръмп продължава да настоява за необходимостта САЩ да поставят Гренландия под свой контрол. Според него Дания не е способна да осигури адекватен контрол над острова, който може да играе важна роля в противопоставянето с Китай и Русия.
Междувременно повечето американци не са възхитени от тези изказвания на Тръмп. Според проучване на YouGov, 61% от американците не одобряват желанието на Тръмп да завземе контрола над Гренландия. Сред неговите поддръжници обаче 68% смятат анексията на Гренландия за отлична идея.
Още от Свят
Манол Пейков: в Украйна се води „битка за цивилизацията“ и на Европа ѝ се налага да се събуди
Големият проблем на Тръмп е, че е представител на предишното поколение на лесните решения като мислене, смята депутатът от ПП-ДБ
23 февруари - избори в Германия, какво не знаем за тайните игри на политиците
630 депутати, трябва да заседават в бъдещия Бундестага, те ще определят и следващия канцлер на страната
Марко Рубио притиска ООН да приеме резолюцията на САЩ за Украйна без да се споменават териториите на Киев
Текстът на новата президентска администрация започва със „скръб за трагичните човешки жертви по време на руско-украинския конфликт“, но без да се казва кой е агресорът