1 Януари, 2025

The Times: Ето как Русия заобикаля санкциите на Запада за луксозни автомобили

The Times: Ето как Русия заобикаля санкциите на Запада за луксозни автомобили

Снимка: pixabay.com

Заможните руснаци наемат лични купувачи и контрабандисти, за да внесат в Москва и Санкт Петербург предмети на лукса и последните модни стоки от Европа.

Европейските страни въведоха санкции срещу Руската федерация след началото на пълномащабното нахлуване в Украйна, включително ограничения за луксозни автомобили. Въпреки това руснаците продължават да купуват елитни западни автомобили.

Постоянният наблюдател на The Times Ед Конуей в своя статия разказва как скъпи автомобили попадат в Русия, заобикаляйки западните санкции. Той проследява пътя на нов Range Rover, произведен в Солихал.

Според него, автомобилите се доставят на паркинг на границата между Грузия и Русия. В колоната има Mercedes G-wagons, BMW, Porsche, дори Lamborghini. След като ги оставят на паркинга, те се пренасят на няколкостотин ярда до граничния пункт, след което автомобилите пресичат руската граница. По-късно друг камион ги прибира.

Шофьорите, преминаващи един по един, обясняват на граничните служители, че са на път за Казахстан. Така автомобилите могат да преминат границата, без формално да нарушават правилата. Веднъж попаднали в Русия, те остават там, без да фигурират в официалните митнически данни. От статистическа гледна точка те практически изчезват.

Тази ситуация обяснява защо износът на автомобили от Европа за Русия е спаднал до нула, но износът към страните от Кавказ и Централна Азия рязко се е увеличил. Неочаквано Азербайджан, който преди заемаше второстепенно място в автомобилната търговия, изпреварва Португалия и Швеция, превръщайки се в един от най-големите автомобилни пазари. Британската лобистка група "Общество на автомобилопроизводителите и търговците" настоява, че в това няма нищо подозрително, като твърди, че Азербайджан не е изпращал автомобили в Русия според митническите данни. Както обаче показва случаят в Грузия, информацията, предоставяна от митниците, не е достоверна.

Конуей посочва, че наскоро BMW призна, че е продала „над 100“ луксозни автомобила в Русия през сивия пазар. Заможните руснаци наемат лични купувачи и контрабандисти, за да внесат в Москва и Санкт Петербург предмети на лукса и последните модни стоки от Европа.

Историята с автомобилите е важна, защото доказва, че въпреки данните за търговията, санкционните стоки продължават да постъпват в Русия. Автомобилите не могат да бъдат толкова лесно скрити, както например компонентите за дронове. Радарни части и навигационни устройства могат лесно да бъдат опаковани в кутии, които се превозват с камиони.

Според данните за търговията Великобритания и ЕС изпращат в безпрецедентни количества към Кавказ стоки с двойна употреба.

Ситуацията се наблюдава внимателно от Пекин. В Китай е създадена междуведомствена група за изследване на начините, по които Русия заобикаля санкциите, както за стоки, така и за финансови активи, блокирани от Запада — това е втора причина за безпокойство.

Причината е, че Китай разполага с много повече финансови активи в чужбина в сравнение с Русия и е много по-зависим от потока на компоненти към и от страната. Санкциите в случай на война с Тайван трябва да накарат Пекин да се замисли за своите действия. Изучавайки действията на Запада срещу Русия, Пекин може да се подготвя за живот при подобни ограничения.

Вместо да насочва вноса и износа си през Кавказ и Индия, както прави Русия, Китай може да използва сателитни държави като Виетнам.

Поради глобализацията при нова глобална студена война световната икономика няма да рухне. Ако Русия служи за пример, има основания да се смята, че търговията няма да спре, а просто ще стане по-сложна.

Как Русия заобикаля санкциите на Запада

Руснаците все още могат да купуват елитни автомобили от известни европейски марки, въпреки че официалният им внос в Русия е забранен. Един от най-големите помощници в заобикалянето на западните ограничения е Грузия.

Директният износ на забранени стоки за Русия със сигурност е спаднал до нула, но износът за редица съседни на Русия страни рязко се е увеличил. Внезапно Великобритания започва да изпраща оборудване за дронове в Киргизстан и да изнася луксозни автомобили в Азербайджан в огромни количества. В същото време самият Азербайджан изненадващо започва да изнася елитни автомобили за други страни от Кавказ и Централна Азия, включително Грузия и Казахстан, въпреки че не произвежда такива.

Превод: faktor.bg

Сподели:
За първи път във военната история: украински морски дрон унищожи въздушна цел

За първи път във военната история: украински морски дрон унищожи въздушна цел

Дрон Magura V5 свали руски хеликоптер Ми-8

Китай използва Черна гора за експанзия на Балканите

Китай използва Черна гора за експанзия на Балканите

Китайски компании спечелиха важни проекти

Русия е подготвяла офицери за атака срещу Япония и Южна Корея

Русия е подготвяла офицери за атака срещу Япония и Южна Корея

Документите за това са взети от 29 секретни руски военни досиета