21 Февруари, 2026

WP: Новината за спирането на американски боеприпаси е заварила украинските служители неподготвени

WP: Новината за спирането на американски боеприпаси  е заварила украинските служители неподготвени

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изданието подчертава, че американските представители не са уточнили за какво точно оръжие става дума, но „в медиите се посочва, че може да става дума за системи за противовъздушна отбрана“, които са били предоставени на Украйна от администрацията на Джо Байдън.

Новината за прекратяване на доставките на американски боеприпаси за Украйна е заварила украинските служители неподготвени, пише The Washington Post.

Отбелязва се, че когато журналисти са поискали коментар от украински служители по повод информацията за спиране на американските оръжейни доставки, „те са замълчали или са отказали да отговорят, като очевидно новината ги е изненадала“.

„В момента проверяваме при американците какво всъщност се случва“, цитира изданието високопоставен украински служител, пожелал анонимност „поради деликатността на темата“.

The Washington Post подчертава, че американските представители не са уточнили за какво точно оръжие става дума, но „в медиите се посочва, че може да става дума за системи за противовъздушна отбрана“, които са били предоставени на Украйна от администрацията на предишния президент Джо Байдън.

Спирането на оръжейните доставки от САЩ за Украйна: какво е известно

Както вече съобщихме САЩ са прекратили доставките на ключово оръжие за Украйна. Изданието The Wall Street Journal съобщи, че решението за прекратяване на доставките на оръжие, предназначено за Украйна, отразява отслабената ангажираност на Белия дом да оказва помощ на Киев в защитата му от Русия. Вместо това представители на американската администрация подчертават нуждата от по-голям фокус върху заплахите от страна на Китай и, още по-актуално, върху военните нужди в Близкия изток.

Украинското външно министерство е извикало временно управляващия посолството на САЩ Джон Гинкъл заради забавянето на оръжейните доставки.

Заместничката на външния министър Маряна Беца е подчертала в разговора с него критичната необходимост от продължаване на вече одобрените отбранителни пакети, със специален акцент върху укрепването на украинската противовъздушна отбрана. Освен това тя е припомнила, че Русия не само отхвърля пълното и безусловно прекратяване на огъня, но и продължава да засилва въздушния терор срещу украинските градове, както и атаките по фронтовата линия.

Междувременно съветникът на ръководителя на Офиса на президента на Украйна Михаил Подоляк изрази съмнение, че САЩ могат да спрат да доставят средства за защита на цивилното население от масирани руски ракетни и дронови атаки. Той, добави че „доставките продължават“, като подчерта: „това би изглеждало нехуманно – да се спре доставката на противоракети, особено за системите Patriot, които очевидно в значителна степен защитават цивилното население в Украйна“.

faktor.bg

 

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари с "Фламинго" завод за  „Искандер“ и „Орешник“

Украйна удари с "Фламинго" завод за „Искандер“ и „Орешник“

Путин посети завода преди време. Според ASTRA, в местни чатове жители на града пишат за поразяване на цехове №22 и №36

Axios: В Белия дом е обсъждан и „крайният вариант“ – ликвидирането на аятолах Хаменей

Axios: В Белия дом е обсъждан и „крайният вариант“ – ликвидирането на аятолах Хаменей

В най-напрегнатия момент от кризата между Вашингтон и Техеран в Белия дом е била на масата и най-драстичната опция – физическото отстраняване на върховния лидер на Иран.

Белият дом: И държавите със сключени споразумения ще бъдат обложени с 10% мито

Белият дом: И държавите със сключени споразумения ще бъдат обложени с 10% мито

То дойде, след като Върховният съд отмени специфичните за отделни държави мита, наложени от Тръмп чрез извънредни икономически правомощия.