Според старши аналитикът на Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов КСНС може да бъде силно политизиран. В "Нещо повече" на БНР той прогнозира, че срещата може и да е прагматична. Зависи от нагласата на президента и самите участници.
„Понеже сме в предизборна кампания много вероятно политическите формации да мобилизират феновете да отидат на стадиона и да загубят средния зрител за мача. При феновете - едните казват вашият олигарх е близък до Цветан Василев, другите - вашият е монополист в хазарта, а третите – вашият е петорен олигарх. Проблемът с феновете е, че като останем на това ниво, нищо няма да се случи".
Безлов посочи, че е нормално политическите опоненти да гледат на президента като на човек, който опитва да извади ползи от ситуацията.
„Има и рационален подход. Зависи кой ще отиде на КСНС, титулярите или заместници. Присъствието е интересно и от гледна точка на подготовката на срещата".
Според анализатора проблемът на КСНС е кухо звучащ.
„Да преборим бедността, да преборим демографската криза, корупцията, това са лозунги от преди повече от 20 години. Никой не казва как. Има реалности, от които да избягаме. Няма как в общество, където брутният доход е 8 – 10 000 долара годишно на глава от населението, да има ниво на корупция колкото в тези с 40 000".
Изходът за Тихомир Безлов е България да нормализира някои сектори.
„Проблемът вече не е в евтините апартаменти и кой се е облажил. В последните дни той е насочен към Антикорупционната комисия като един от органите, който трябва да реши проблема".
„Апартаментгейт“ имаше нагласа да приключи в края на миналата седмица, в петък и премиерът Борисов го обяви за приключил. Но той не е, посочи Николай Стайков от Борда на Антикорупционния фонд, който направи разследването за имотите на елита.Според Стайков извеждането на скандала в КСНС има своето логично обяснение в контекста на отношенията премиер-президент.
„Корупцията като заплаха за националната сигурност има място в такъв формат. Съмненията са защо досега не бе направен от самия президент".
Стайков не е оптимист за резултатите от заседанието при държавния глава, защото избраните от парламентарното мнозинство и правителството институции са под съмнение дали могат да изпълняват своите функции.
„Вече мина една година от работата на новата Антикорупционна комисия и имаше големи обещания и очаквания. Бяхме свидетели на много показни акции, за да се даде уверение, че има институции, които да направят очакваната битка по високите етажи на властта. Една година не е приключила сагата около председателя на самата комисия. Това поставя под съмнение има ли екип и председател, който може да проведе независимо ефективно разследване".
Николай Стайков отхвърли като неоснователни обвиненията, че фондът атакува само управляващата партия. Той даде пример с 2017 г., когато една от важните теми на разследване е засегнала лице, близко до БСП.
„София се управлява от една партия, което е условие за избуяване на всякакви корупционни практики. Държавата от 2009 г., с малко изключение, се управлява от една партия. Нормално е да разследваме управляващите".
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство