30 Април, 2026

Обиски на Европрокуратурата в Румъния и България заради измама с проекти за литиево-йонни батерии

Обиски на Европрокуратурата в Румъния и България заради измама с проекти за литиево-йонни батерии

Снимка: БГНЕС

Общо 14 обиска на жилища и фирми са проведени в Румъния и България, разследващи действия е имало и в Австрия и Великобритания

Европейската прокуратура в Букурещ извърши обиски по разследване за възможна измама по финансирани от ЕС проекти за производство на литиево-йонни батерии и сглобяеми метални конструкции, предаде БНР.

Всеки от проектите е на стойност по около 10 млн. евро.

Общо 14 обиска на жилища и фирми са проведени в Румъния и България. Разследващи действия е имало и в Австрия и Великобритания.

Седем заподозрени ще бъдат призовани във филиала на Европейската прокуратура в Букурещ, за да бъдат информирани за процесуалния си статут.

Според разследването, бенефициентите по проектите са представяли неверни или неточни документи пред управляващия орган в Румъния в периода 2020-2024 г. Сред тях са фалшиви оферти за бюджетите на проектите, както и неточни документи, доказващи финансов принос и капацитет. Установено е, че едни и същи средства са били използвани многократно по двата проекта, за да се създаде привидна финансова стабилност, като сумите са били превеждани по сметките на бенефициентите само за кратко, с цел изготвяне на банкови извлечения. По този начин неправомерно са усвоени средства в размер на 7,5 млн. евро от Европейския фонд за регионално развитие.

Разследването сочи още, че един от проектите е бил изпълняван неправомерно със съдействието на държавен служител, който е удостоверявал невярна информация в доклади от проверки на място. В тях е било посочено, че необходимото оборудване е доставено, въпреки че основният доставчик реално не е закупил такова.

Бенефициентите са заподозрени и в създаване на фиктивни финансови схеми на национално и международно ниво с цел отклоняване на средствата за лична облага.

Разследваните действия може да бъдат квалифицирани като измама, документни престъпления и пране на пари.

В операцията са участвали редица институции. От българска страна - Националната следствена служба и Главната дирекция за борба с организираната престъпност.

Сподели:

Коментари (0)

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

"И точно от нея ще дойде следващата точка на обществено недоволство. Не че експертът няма да каже истината...", прогнозира журналистът

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

С решението си „ЕСПЧ постановява, че за целите на защитата на националната сигурност е необходимо държавите да имат закони, предоставящи на властите правомощия да събират и съхраняват информация за хора в бази данни, които не са обществено достъпни, но трябва да има ефективни гаранции срещу произвол и злоупотреба с тези правомощия"

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Според магистратите "остава загадка" какво точно твърди прокуратурата срещу Кирил Петков и Божидар Божанов