Трябва да си направим сметка, търсейки един по-амбициозен дневен ред за всички възможности и ограничения, които има българската икономика. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на кръгла маса, която се обсъжда темата- „ЗА конкурентоспособна и просперираща българска икономика“, предаде „Фокус“.
„Преди няколко дни се опитах да направя една историческа справка как изглежда брутният вътрешен продукт днес и към времето на зрелия социализъм и то към най-силната му година - 1977, разбира се по преизчислени цени и отнесено към темата на инфлацията“, каза вицепремиерът. Той отбеляза, че днешният е с около два пъти и половина по-висок. „Това не е повод нито за радост, нито за гордост. Това е част от адекватната диагностика. Наред с това ние трябва да си направим сметка, търсейки един по-амбициозен дневен ред за всички възможности и ограничения, които има. И на база на това да разчертаем адекватни мерки какво правим оттук нататък“, посочи Дончев.
По думите му би било чудесно, ако мерките биха могли да бъдат и на консенсус. „Имаме ограничена възможност да продаваме, както например един Китай или друга голяма държава в достъпа до вътрешния си пазар. За нас свободното движение на хора, като част от пределите на общия пазар, може да разсъждаваме със знак плюс и със знак минус. Със знак плюс, защото експортните възможности на българската икономика са били от основните двигатели, със знак минус защото свободното движение на хора е една от причините за тежката демографска ситуация, в която се намираме“, отбеляза още той.
Бизнес
Дончев критичен: Сравнявайки БВП сега и по времето на зрелия социализъм, нямам повод да съм горд
Томислав Дончев
Трябва да си направим добре сметката за възможностите на нашата икономика
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг