3 Февруари, 2026

Топ 10 по заплати: IT, въздушният транспорт, част от енергетиката, добивът на метални руди, финанси

Топ 10 по заплати: IT, въздушният транспорт, част от енергетиката, добивът на метални руди, финанси

Любен Томев

Пет пъти е разликата между най-високо и най-ниско платените сектори у нас, заяви главният икономист на КНСБ

От КНСБ прогнозират 120 лева увеличение на средната работна заплата до края на годината, заяви в предаването "Преди всички" на БНР главният икономист на КНСБ Любен Томев.

„През миналата година работната заплата нарасна с 11,9% номинално и тъй като след три последователни години на дефлация имаше известен процент на инфлация, то реалният ръст е около 9,6%. Това е един добър ръст. Предишните години беше между 6- и 7-, до 8%. Това една добра тенденция, който е следствие от устойчив и висок икономически растеж, вътрешното търсене и т.нар. "макроикономическа обстановка", и условията са благоприятни. Считаме, че през настоящата може да бъде реализиран ръст от 12% на работните заплати и това е нашата референтна стойност, която отправяме към нашите синдикални структури в преговорите по заплащането на продуктите за 2018 година“.

Пет пъти е разликата между най-високо и най-ниско платените сектори у нас, каза още той.

„Най-ниско остава в редица дейности, свързани с озеленяване, с почистване, шивашката промишленост, кожарската промишленост, в ресторантьорството, макар че там считаме, че нереално ниски са показани равнищата на работните заплати. Водещите в топ 10 са информационните технологии, въздушният транспорт, една част от енергетиката, добивът на метални руди, финанси и т.н.“.
Сподели:

Коментари (0)

За първи път българин участва в заседание на Европейската централна банка

За първи път българин участва в заседание на Европейската централна банка

Гуверньорът на БНБ Димитър Радев заедно с европейските си колеги ще обсъждат и определят лихвените проценти във валутния съюз

Япония: Открихме редкоземни елементи на 6 км. под дъното на океана

Япония: Открихме редкоземни елементи на 6 км. под дъното на океана

Страната се готви да добива редкоземните елементи от океана. Пробата е била взета от японския изследователски кораб „Чикю“, който в средата на януари е поел към изолирания японски остров Минами Торишима в Тихия океан.

 ОПЕК+ реши  остави без промяна нивото на петролния добив през март

ОПЕК+ реши остави без промяна нивото на петролния добив през март

Срещата на ОПЕК+ се проведе, след като петролът тип Брент приключи петъчната търговия на цена от близо 70 долара за барел, доближавайки се до шестмесечния максимум от 71,89 долара