15 Януари, 2026

Това се казва саботаж: Нямало 53 млн. лв. за нова писта на F-16, а има 100 мил. лв. за нов договор за МиГ-29

Това се казва саботаж: Нямало 53 млн. лв. за нова писта на F-16, а има 100 мил. лв. за нов договор за МиГ-29

Атлантическият съвет на България излезе с позиция на страницата си във Фейсбук, в която изразяват своето недоумение как така няма 53 мил. лв. за изграждането на нова писта за американските изтребители F-16, а се подготвят нови договори за 100 млн. лв. за руските МиГ-ове, които са несъвместими с натовските самолети и система за отбрана. 

Вижте какво пишат атлантиците в своята позиция:

"Това се казва саботаж. 

За проблема с определянето на изпълнителите на инфраструктурата на авиобазата за новите самолети сигнали постъпват в публичното пространство отдавна. Похвално е, че служебното правителство се зае с тази въпрос. Очакваме обаче действията да продължат,  като станат известни и имената на фирмите, които са били избрани непрозрачно. Неслучайно преди няколко седмици попитахме случайно дали няма сред тях и такива, чиито собственици попадат под ударите на закона "Магнитски".

Министерство на отбраната има какво още да обяснява.

Относно липсващите 53 милиона лева за пистата, Министерство на отбраната няма какво да се чуди откъде да ги намери. Средствата и сега са си тук. Близко е до ума. Просто трябва да не дава повече пари за нови договори с РСК МиГ (до 100 милиона лева с ДДС), а вероятно заделените за тази година средства по тази линия да бъдат пренасочени към изграждането на инфраструктура на F-16.

А, между другото, какво става с изпълнението на петте договора с РСК МиГ по рамковото споразумение от 2018 г. и поисканите от българска страна неустойки за забавянето?"

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.