9 Май, 2026

Тръмп: Налагам допълнителни 100-процентни мита на Китай от 1 ноември

Тръмп: Налагам допълнителни 100-процентни мита на Китай от 1 ноември

„Трудно е да се повярва, че Китай би предприел такова действие, но те го направиха – и останалото е история“, добави той


Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви , че ще наложи допълнителни мита от 100% върху Китай от 1 ноември, след като Пекин въведе „изключително агресивни“ ограничения върху износа на редкоземни елементи.

„Току-що стана ясно, че Китай е заел изключително агресивна позиция по търговията, като е изпратил изключително враждебно писмо до света, в което обявява, че от 1 ноември 2025 г. ще наложи масови експортни ограничения върху практически всеки продукт, който произвежда – и дори върху някои, които изобщо не са произведени от тях. Това засяга ВСИЧКИ държави, без изключение, и очевидно е план, който Китай е подготвял с години. Такова нещо е абсолютно невиждано в международната търговия и представлява морален срам в отношенията с други нации“, написа Тръмп в Truth Social. 

„Въз основа на факта, че Китай е заел тази безпрецедентна позиция, и говорейки единствено от името на САЩ, а не на други държави, които са били подобно заплашвани, от 1 ноември 2025 г. (или по-рано, в зависимост от допълнителни действия или промени, предприети от Китай), Съединените американски щати ще наложат митническо облагане от 100% върху Китай, върху вече съществуващите мита, които плащат. Също така на 1 ноември ще бъдат наложени експортни ограничения върху всеки критичен софтуер“, написа още републиканецът.

„Трудно е да се повярва, че Китай би предприел такова действие, но те го направиха – и останалото е история“, добави той. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Русия и Украйна потвърдиха американското примирие за 9-11 май

Русия и Украйна потвърдиха американското примирие за 9-11 май

Тръмп изрази надежда, че примирието ще е „началото на края на много дълга, смъртоносна и трудно разрешима война". В навечерието на Деня на победата Русия и Украйна обявиха примирие, договорено с посредничеството на САЩ. Въпреки това взаимни обвинения и атаки поставят под съмнение устойчивостта на споразумението.

Путин се жалва: Украйна атакува център за контрол на въздушното движение край Ростов на Дон

Путин се жалва: Украйна атакува център за контрол на въздушното движение край Ростов на Дон

Той срамежливо добави, че въпреки потенциалния риск не се е стигнало до трагични инциденти

Горски пожар избухна в радиоактивната зона около Чернобил, огънят бързо се разпространява към  ядрен реактор №4

Горски пожар избухна в радиоактивната зона около Чернобил, огънят бързо се разпространява към ядрен реактор №4

Подобни пожари са особено опасни, тъй като могат да доведат до повишаване на радиационните нива в един от най-радиоактивно замърсените райони на Земята.