Посланикът на САЩ в Пакистан Дейвид Хейл бе повикан във външното министерство в знак на протест срещу гневния пост в "Туитър" на американския президент Доналд Тръмп за предполагаеми пакистански лъжи и коварство, предаде "Ройтерс", цитиран от "Дневник". За осъществената среща потвърди говорител на посолството на САЩ в Исламабад.
"САЩ неразумно дадоха на Пакистан над 33 милиарда долара помощи за последните 15 години, а те нищо не ни дадоха освен лъжи & измама, мислейки, че лидерите ни са глупаци", написа президентът на страницата си в интернет. "Дават убежище на терористите, които ние издирваме в Афганистан, а малко (ни) помагат. Това повече няма да продължава!"
Днес пакистанският премиер Шахид Хакан Абаси ще председателства правителствено заседание, посветено на туита на Тръмп. Утре военните и гражданските лидери на Пакистан ще се срещнат, за да обсъдят влошаването на връзките със САЩ, които са обтегнати от много години заради предполагаемата подкрепа на Исламабад за мрежата "Хакани", съюзник на афганистанските талибани.
Пакистан подчертава, че след 2001 г. е понесъл повече загуби от САЩ във войната с тероризма. Властите в Исламабад настояват, че водят военна операция, за да изтласкат терористи от територията си и че 17 000 души в страната са загинали в конфликта с бунтовници, както и при атентати, от 2001 г. насам.
Пакистанският външен министър Хаваджа Асиф отхвърли коментара на Тръмп като политическо представление за вътрешни цели, дължащо се на американските провали в Афганистан, където талибанските екстремисти печелят територии и извършват големи нападения. Пакистан не се нуждае от помощта на САЩ, увери Асиф.
Преди седмица "Ню Йорк таймс" съобщи, че Тръмп смята да не предостави очакваните 235 милиона долара помощ на страната тази година.
Доналд Тръмп
Според пакистанският външен министър туитът на Тръмп е политическо представление за вътрешни цели


Коментари (0)