18 Юли, 2026

WSJ: Тръмп посочи Китай за страна, намесваща се в политиката и изборите в САЩ

Снимка: EPA/BGNES

През последните години американски служители съобщават за свързани с Пекин опити за проникване в американски мрежи, достъп до частни комуникации и набиране на оперативни лица в САЩ, които да действат тайно от името на Пекин, съобщава The Wall Street Journal

Твърденията на президента Тръмп за китайска намеса в изборите в САЩ през 2020 г. добавят нов дразнител за Пекин, който вече е напрегнат заради търговската и технологичата надпревара, пише The Wall Street Journal

Изречени в телевизионна реч в четвъртък, твърденията отбелязаха ескалация на дългогодишната критика на Вашингтон към възможни китайски усилия за влияние върху американската политика – обикновено съсредоточени върху предполагаемото използване на пропаганда и уловки за оформяне на политиката на САЩ спрямо Пекин.

Забележките на Тръмп разстроиха относителното спокойствие в отношенията между САЩ и Китай, което преобладаваше след посещението му в Пекин през май, когато той и китайският лидер Си Дзинпин се опитаха да стабилизират връзките след ожесточена търговска война миналата година.

Въпреки че подозрението за намеса в изборите вероятно няма да провали сегашната траектория на отношенията между САЩ и Китай, „то може да добави към други напрежения, водещи до някакъв вид разпад на „конструктивната стратегическа стабилност“, за която Тръмп и Си се споразумяха, каза Джа Иън Чонг, политолог в Националния университет на Сингапур.

Китай като цяло отрича намеса в изборите и вътрешните работи на други държави, позиция, която повтори в отговор на Тръмп.

„Подозренията на САЩ нямат фактическа основа и са насочени към очерняне на Китай“, заяви говорителят на китайския външен министър Лин Джиен на редовен брифинг в петък. „Нямаме интерес да се намесваме в изборите в САЩ и никога не сме го правили.“

Твърденията за китайски шпионаж и операции за влияние в САЩ отдавна намират възприемчива публика във Вашингтон. Двупартиен консенсус се е сплотил около необходимостта да се реагира по-решително на предполагаемите усилия на Пекин да хакне чувствителна американска инфраструктура, да открадне американски тайни и да популяризира китайските позиции.

През последните години американски служители съобщават ​​свързани с Китай опити за проникване в американски мрежи, достъп до частни комуникации и набиране на оперативни лица в САЩ, които да действат тайно от името на Пекин. Китай многократно отрича тези обвинения.

Сподели:
WSJ: Великобритания с нов лидер от понеделник. Първата му задача: да успокои пазарите

WSJ: Великобритания с нов лидер от понеделник. Първата му задача: да успокои пазарите

Анди Бърнам, лидерът на лявото лейбъристко крило, иска радикално да реформира Обединеното кралство, но е изправен пред сериозни финансови ограничения

Проф. Рачев: България преживява още една седмица ретро лято

Проф. Рачев: България преживява още една седмица ретро лято

По думите на климатолога днес топло, утре може би ще бъде възможно най-топло, но обеща от вторник сериозно захлаждане

Участници в международното учение "Бриз 2026" ще демонстрират бойни умения

Участници в международното учение "Бриз 2026" ще демонстрират бойни умения

На събитие ще присъства президентът Илияна Йотова, което ще бъде посрещната с военни почести на Морската гара в Бургас

Коментари (0)