„Отмених всички срещи с ирански официални представители, докато безсмисленото убиване на протестиращи НЕ СПРЕ."
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че иранците трябва да продължат националните протести и да поемат контрола над държавните институции.
Той коментира темата на фона на репресиите, предприети от властите срещу участниците в масовите демонстрации.
„Ирански патриоти, ПРОДЪЛЖАВАЙТЕ ПРОТЕСТИТЕ — ПОЕМЕТЕ КОНТРОЛА НАД ВАШИТЕ ИНСТИТУЦИИ!!!“, написа Тръмп в социалната си мрежа Truth Social. Републиканецът допълни, че убийците и насилниците „ще платят висока цена“.
„Отмених всички срещи с ирански официални представители, докато безсмисленото убиване на протестиращи НЕ СПРЕ. ПОМОЩТА Е НА ПЪТ“, посочи той.
Тръмп не уточни под каква форма ще бъде оказана обещаната помощ. Посланието му подкрепя смяната на режима в ислямската република — което бележи промяна в позицията на САЩ спрямо ден по-рано.
На 12 януари неговият прессекретар Карълайн Ливит заяви пред журналисти, че дипломатическият канал с Техеран остава отворен, като посочи, че Иран демонстрира „съвсем различен тон“ в частни разговори със специалния пратеник на Тръмп - Стив Уиткоф.
Тръмп също така обяви 25-процентно мито за всяка държава, която прави бизнес с Иран.
Иранските власти настояват, че са възстановили контрола след поредица от масови протести, представляващи едно от най-сериозните предизвикателства за духовническото ръководство от Ислямската революция през 1979 г., когато шахът беше свален от власт.
Правозащитни организации обаче обвиняват правителството, че използва бойни патрони срещу демонстрантите и прикрива мащаба на репресиите чрез спиране на интернет, което продължава вече повече от четири дни. /БГНЕС
Още от Свят
Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите
За такова решение лобира Виктор Золотов, шеф на руската Национална гвардия, приятел и бивш бодигард на Путин
Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго
Кризата е причинена от много рядък щам на вируса – Бундибугьо
Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове
Марионетният губернатор нареди през тази седмица съкратено работно време на градския транспорт и заведенията, както и намаляване на уличното осветление