8 Август, 2026

Тръмп разговаря с Меркел преди срещата на Г-20 в Хамбург

Тръмп разговаря с Меркел преди срещата на Г-20 в Хамбург
Доналд Тръмп

100 000 души се очаква да протестират, включително няколко хиляди леви екстремисти

Американският президент Доналд Тръмп обсъди подготовката на срещата на върха на Г-20 в Хамбург в телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел, информира БНР. В съобщение на Белия дом се казва, че двамата са говорили за климата, за инициативата за финансиране на жени предприемачи, както и за “свръхкапацитета” в производството на стомана. Президентът е казал на канцлера, че иска да й помогне да превърне срещата на Г-20 в успех.

Американският президент е разговарял по телефона и с италианския премиер Паоло Джентилони. Доналд Тръмп е заявил колко много цени усилията на Италия за справянето с мигрантската криза.

В същото време Хамбург се готви за вълна от недоволство срещу събирането на Г-20. Протестиращите заплашват да се разположат на различни площади и паркове в града, ако полицията не им позволи да нощуват в парка, който те са избрали за основно сборно място. Около създаването на такъв лагер се води юридически спор, тъй като властите не са склонни да позволят нощуване в него, нито там да се монтират душове и подвижни кухни.

Организаторите на протестите се заканват с масови демонстрации от четвъртък. Очаква се в тях да се включат сто хиляди души. Германските власти се опасяват от прояви на насилие заради присъствието на няколко хиляди леви екстремисти. Близо 20 хиляди полицаи вече се мобилизират за охраната на реда по време на срещата на върха. 

 
Сподели:
4 водещи страни от НАТО: Русия готви официално анексиране на грузинската територия Южна Осетия

4 водещи страни от НАТО: Русия готви официално анексиране на грузинската територия Южна Осетия

Подобно действие "няма да остане без отговор“, се казва в съвместното изявление на Обединеното кралство, Франция, Германия и Италия

ЕС призова Meta и TikTok да ограничат дезинформацията след мигрантската криза в Сеута

ЕС призова Meta и TikTok да ограничат дезинформацията след мигрантската криза в Сеута

Според еврокомисаря по миграцията Магнус Брунер е твърде рано да се каже кой стои зад дирижирането на ситуацията  – дали това са трафиканти или чужда държава като Русия

Испания въвежда граничен контрол за пътниците от Италия - обяви го като ответна мярка

Испания въвежда граничен контрол за пътниците от Италия - обяви го като ответна мярка

На 31 юли правителството в Рим обяви временно спиране на действието на Шенгенското споразумение заради нахлуването на десетки хиляди мигранти от Мароко в испанския ексклав Сеута

Коментари (0)