Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще произнесе втората си годишна реч "За състоянието на съюза" пред двете камари на американския Конгрес, предаде БТА, позовавайки се на АП.
Планирано е речта да започне в 21 ч. вашингтонско време ( 4 ч. след полунощ на 6 февруари българско време). Речта първоначално бе насрочена за 29 януари, но заради частичната парализа на федералните институции, тя беше отложена до намирането на изход от тази криза. Тръмп ще говори на общо заседание на двете камари на Конгреса в момент, когато рейтингът му спада и няколко месеца след загубите, понесени от републиканците на междинните парламентарни избори през ноември. Очаква се Тръмп да обрисува картина, представяща САЩ като страна, която си възвръща славата, в момент, когато президентът й се стреми към нови търговски сделки, отбелязва АП. Речта на Тръмп после ще бъде "подложена на дисекция" от анализаторите, които ще се опитат да открият в нея индикации как той смята да се справи с глобалните външнополитически предизвикателства.
По традиция произнасянето на речта "За състоянието на съюза" протича при засилени мерки за сигурност, защото в залата на Конгреса е целият управляващ елит - президентът, конгресмените и сенаторите, министрите, военните командири, водещи дипломати, съдии от Върховния съд и събитието отваря доста работа на службите за сигурност и конкретно на Сикрет сървис. В деня на произнасяне на речта на необявено място се създава оперативен център, в който представители на правоприлагащите органи наблюдават социалните медии, трафика и евентуални протести, следят дронове и самолети и съобщават за потенциални заплахи за сигурността на агентите, разположени на място. Улиците около Конгреса са отцепени и обезопасени, а площадът пред сградата е затворен. Метростанциите се проверяват, снайперисти са разположи по покривите, има екипи с кучета, откриващи бомби, цивилни агенти и полицейски патрули. Конгресната зала се претърсва за експлозиви.
След като речта на Тръмп приключи, ще последва отговор от неговите опоненти от Демократическата партия. Отговорът ще бъде произнесен от Стейси Ейбрамс, изгряваща звезда на Демократическата партия, предаде Франс прес.
Четиридесет и пет годишната Ейбрамс беше кандидат за губернатор на щата Джорджия. В миналото тя беше депутат в щатския Конгрес на Джорджия, но сега не заема изборна длъжност. Това е необичайно за онзи, който произнася отговора на опонентите на президента, отбелязва Франс прес.
Отговорът на партията в опозиция на президента е традиция, която се спазва от половин век. През 2016 г. Ники Хейли, която по онова време беше губернатор на Южна Каролина, произнесе републиканския отговор на последното слово "За състоянието на съюза" на демократа Барак Обама. По-късно Тръмп я назначи за посланик на САЩ в ООН, но тя се оттегли миналата година от този пост.
Междувременно стана ясно, че федерални прокурори на Ню Йорк са изискали от комитета за подготовка на встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп да им предостави документи след съобщения, че следователи проверяват дали дарители са получили политически облаги, предадоха Асошиейтед прес и ДПА. Вестниците "Уолстрийт джърнъл" и "Ню Йорк таймс" цитират адвокат на комитета, че е получена призовка за предоставяне на документи. Прокурорите са поискали всички документи, отнасящи се до дарителите на комитета, както и до дарения, направени от името на чужди граждани.
"Уолстрийт джърнъл" съобщи през декември, че се води криминално разследване за дейността на комитета, който е набрал 107 милиона долара за церемонията по встъпването в длъжност на Тръмп през януари 2017 г. "Ню Йорк таймс" писа по същото време, че прокурори проверяват дали граждани на страни от Близкия изток - включително Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, са правили тайни дарения на комитета в замяна на политическо влияние, отбелязва ДПА.
Доналд Тръмп
Очаква се да акцентира върху ролята на САЩ и глобалните външнополитически предизвикателства
Фактор Фактор
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс