5 Декември, 2025

Тръмп скандализира католическия свят с AI-снимка в папски одежди

Тръмп скандализира католическия свят с AI-снимка в папски одежди

снимка: архив Faktor.bg

Католическата конференция на щата Ню Йорк заяви, че това е „подигравка с вярата“, а кардиналите, които се готвят за избор на нов папа, вероятно са започнали да се молят не само за вдъхновение, но и за малко приличие в светската политика

Докато католическият свят все още скърби след смъртта на папа Франциск, американски президент Доналд Тръмп реши, че моментът е подходящ… да се облече като папа. Разбира се, не реално – само в изкуствено интелигентно създадено изображение. То беше споделено в социалните мрежи, включително и от профилите на Белия дом, сякаш да подсили усещането, че сме в някакъв нов, алтернативен сезон на The Crown – този път с Тръмп като върховен понтифик.

На снимката Тръмп сияе в бяло расо, носи митра и голям кръст, а изражението му е… типичната смес от самодоволство и пророческа сериозност. И ако се чудите защо, преди дни той небрежно беше казал пред репортери: „Бих искал да бъда папа“. Е, явно AI е решил да изпълни това негово светско (и малко светотатствено) желание.

Реакциите обаче не закъсняха. Католическата конференция на щата Ню Йорк заяви, че това е „подигравка с вярата“, а кардиналите, които се готвят за избор на нов папа, вероятно са започнали да се молят не само за вдъхновение, но и за малко приличие в светската политика.

Италианският политик Матео Ренци също не остана безразличен: „Лидерът на десния свят обича да се прави на клоун“, написа той. (Кратко, точно и много европейско.)

От Белия дом, както обикновено, реагираха със спокойствието на хора, които вече са преживели урагана „Тръмп I“. Според тях, президентът не само че не се подиграва с вярата, ами дори е „ревностен защитник на католиците“ и е отлетял за Италия, за да присъства на погребението на папа Франциск – сякаш снимката в папски одежди е била просто невинно вдъхновение от модата на Ватикана.

Междувременно Ватиканът отказа да коментира. Може би защото има по-важна работа – като да избере нов духовен водач на 1.3 милиарда католици. Или просто защото, както гласи една стара мъдрост: ако нямаш какво сериозно да кажеш, не обличай митра.

Сподели:

Коментари (0)

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.

Попитаха Путин защо избива рускоезични украинци, той се направи на луд

Попитаха Путин защо избива рускоезични украинци, той се направи на луд

Индия възнамерява да сключи голяма оръжейна сделка с Русия по време на посещението му

Литва обявява извънредна ситуация заради балоните, пускани от Беларус

Литва обявява извънредна ситуация заради балоните, пускани от Беларус

Мярката позволява на правителството и местните власти да насочват допълнителни ресурси за противодействие. Заради навлизането на балони двете най-големи литовски летища – във Вилнюс и Каунас – многократно бяха принудени да затварят.