12 Март, 2026

Тръмп смята да наложи санкции на длъжностни лица от ЕС

Тръмп смята да наложи санкции на длъжностни лица от ЕС

Доналд Тръмп, снимка: EPA/BGNES

Под прицел са служители, които имат отношение към Закона за цифровите услуги - според Вашингтон, той „цензурира американците" и обременява с разходи компаниите.

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обмисля налагането на санкции срещу длъжностни лица на Европейския съюз или държави членки, отговорни за Закона за цифровите услуги. 
Това съобщи агенция Ройтерс с позоваване на два информирани източника. 

Отбелязва се, че според Вашингтон, този закон „цензурира американците и налага разходи на американските технологични компании“.

Според източниците на агенцията, Държавният департамент на САЩ все още не е взел окончателно решение за налагане на рестрикции. Възможно е те да се състоят във визови ограничения.

Все още не е ясно към кои длъжностни лица на ЕС или държави членки на общността ще бъдат насочени тези мерки. Източниците обаче допълват, че американски служители са провели вътрешни срещи по този въпрос през миналата седмица.

„Макар търговските партньори често да се оплакват от вътрешни правила, които смятат за несправедливо ограничителни, изключително рядко се прилагат санкции срещу длъжностни лица за такива правила. Отношенията между администрацията на Тръмп и Европейския съюз вече се влошиха на фона на отправяните заплахи във връзка с митата и напрегнатите преговори по темата, както и критиките във връзка с отношението на САЩ към американските технологични компании.“ – се казва в публикацията на Ройтерс.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Тръмп трябва да натиска Москва, а не Киев

Зеленски: Тръмп трябва да натиска Москва, а не Киев

По думите на президента, Украйна е била предупредена миналата година, че помощта ще бъде отрязана, ако не се откаже от намерението си да върне цялата си територия.

ФБР: Ирански дронове може да ударят по крайбрежието на САЩ

ФБР: Ирански дронове може да ударят по крайбрежието на САЩ

Бюрото не е успяло да установи времето на удара и потенциалните цели. Самото предупреждение, както пише ABC News, е изпратено непосредствено след началото на военната операция на САЩ срещу Иран в края на февруари

Тръмп: Войната с Иран ще приключи скоро

Тръмп: Войната с Иран ще приключи скоро

По думите му конфликтът може да приключи „когато той реши“. Президентът повтори твърдението си, че иранските военноморски и военновъздушни сили, както и системите за противовъздушна отбрана са практически унищожени