2 Април, 2026

Тръмп става все по-настъпателен: Трябва да направим нещо в Гренландия...

Тръмп става все по-настъпателен: Трябва да направим нещо в Гренландия...

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Като аргумент за своята агресивна риторика американският президент изтъква заплахата от Русия и Китай да окупират острова

САЩ трябва да притежават Гренландия, за да предотвратят окупацията ѝ от Русия или Китай в бъдеще, заяви президентът Доналд Тръмп.

„Ще направим нещо в Гренландия, независимо дали им харесва или не. Защото, ако не го направим, Русия или Китай ще превземат Гренландия и няма да позволим на Русия или на Китай да са ни съседи“, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом по време на среща с ръководители на петролни компании, цитиран от Ройтерс и ДПА..

Тръмп отбеляза, че САЩ трябва да придобият Гренландия, въпреки че вече имат военно присъствие на острова съгласно споразумение от 1951 г. Според него подобни споразумения не са достатъчни, за да гарантират защитата на Гренландия - остров с 57 000 население души, който е автономна територия на Дания.

„Вие защитавате собствеността... А ние ще трябва да защитаваме Гренландия. Ако не го направим, Китай или Русия ще го направят“, каза Тръмп. „Бих искал да сключа сделка, знаете, по лесния начин, но ако не го направим по лесния начин, ще го направим по трудния“, предупреждава американският президент.

Тръмп и служители на Белия дом обсъждат различни планове за поставяне на Гренландия под контрола на САЩ, включително потенциално използване на американските въоръжени сили и еднократни плащания на гренландците като част от опит да ги убедят да се отделят от Дания и евентуално да се присъединят към САЩ.

Лидерите в Копенхаген и в цяла Европа през последните дни  реагираха негативно на американските претенции по отношение на Гренландия. САЩ и Дания са съюзници в НАТО, обвързани от споразумение за взаимна отбрана.

Във вторник Франция, Германия, Италия, Полша, Испания, Великобритания и Дания публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че единствено Гренландия и Дания могат да решават въпроси, отнасящи се до техните отношения.

Сподели:

Коментари (0)

 От случая „Дака“  в РСМ изскочиха  генерал Леонид Решетников и сръбските служби

От случая „Дака“ в РСМ изскочиха генерал Леонид Решетников и сръбските служби

Той отваря по-широк въпрос за мрежите на влияние, които се движат между бизнес, политика, църква и геополитика в региона.

 The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

Според високопоставени европейски чиновници, дори ако Вашингтон изтегли 70 000 американски военнослужещи от Европа, европейски вариант на НАТО остава напълно възможен.

Доналд Тръмп уволни главния си прокурор Пам Бонди

Доналд Тръмп уволни главния си прокурор Пам Бонди

Тя бе подложена на критики заради начина, по който е управлявала делата, свързани с Джефри Епстийн