Социологът от „Тренд“ Евелина Славкова представи резултатите от актуално изследване, което традиционно провеждат в края на всяка година. Въпросите са свързани с оценка за изтеклата година в личен и обществен план. Три са и основните въпроси.
Запитани щастливи ли сте били през 2024 г., 64 % от българите са били щастливи през 2024. За сравнение в периода на Ковид – 2020 г., когато тогава българите са били много нещастни.
26% от респондентите се чувстват нещастни. Като по-възрастните хора са по-песимистични, за разлика от хората между 19 и 25 години, които са изцяло по-щастлива, което е нормално предвид възможностите им за реализация, бъдещи планове за семейство и пр., обясни Славкова.
Във въпроса добра или лоша е била тази година, в отговорите на респондентите резонират както ситуацията вътре в страната така и международните събития.
Повечето българи смятат, че 2024 година не е била хубава година, заради кризата в България, войните в Украйна и Близкия изток, проблемът около приемането ни в Шенген.
Що се отнася до това каква очакват да бъде 2025 година, анкетираните са разделени. Очевидно е, че няма особен оптимизъм за следващата година. 28% от българите не са оптимисти за 2025, а 36% нямат представа каква ще бъде тя.
За болшинството българи няма ясно откроено знаково събитие през 2024. 9% от респондентите обаче посочват като такова „безсмислените избори“, а част от българите посочват приемането ни в Шенген.
Още от България
Денков: Днес ще има малък дипломатически скандал
Да бъде назначена процедура по подписване на Споразумението с Украйна, а България да се откаже в последния момент е случай, който няма как да остане незабелязан
Делян Пеевски брои гласовете за коалиция "Москва"
От това дали партиите ще подкрепят Споразумението с Украйна, ще видим дали са просто маскирани и замаскирани слуги на Кремъл, или са истински евроатлантици, коментира лидерът на "ДПС-Ново начало"
Главчев: Това, което чувам, че провалям преговорите за редовно правителство ми идва в повече
Споразумението с Украйна е процедура, която продължава дълго време, трябва да се съгласува между двете страни.