15 Април, 2025

Тренд: ГЕРБ с близо 10% пред ПП, "Възраждане" бележи ръст

Тренд: ГЕРБ с близо 10% пред ПП, "Възраждане" бележи ръст

26% от решилите да гласуват все още се колебаят кой да подкрепят.

6+2 формации се очертават да са с парламентарно представителство в 48-ото народно събрание. ГЕРБ-СДС увеличава дистанцията си пред “Продължаваме промяната”, а “Възраждане” регистрира ръст. 26% от решилите да гласуват все още се колебаят кой да подкрепят.

Това показват данните от национално представително проучване на нагласите на избирателите на Изследователския център “Тренд”, направено по поръчка на “24 часа”. На прага на предсрочните парламентарни избори дистанцията между първите две партии се увеличава. ГЕРБ-СДС утвърждава първата си позиция с 25,7% от гласуващите, докато при “Продължаваме промяната” ерозията в обществената подкрепа не спира в рамките на предизборната кампания, достигайки 16,4% в седмицата преди изборите.

При “Възраждане” се регистрира силен финален спринт, като партията на Костадин Костадинов достига до 13,9% от гласуващите. ДПС стои стабилно на позиция от 11,9% от гласуващите, но движението има потенциал да повиши относителната си тежест заради вота от чужбина. 8,7% от гласуващите декларират, че ще гласуват на предстоящите избори за БСП, а 7,6% за “Демократична България”. “Има такъв народ” и “Български възход” са близо до парламентарната бариера, но все пак остават над нея с резултат съответно 4,4% и 4,2% от гласуващите. Под прага за парламентарно представителство остават “Изправи се, България” (2%) и ВМРО-БНД (1,1%).

Сред тези, които декларират, че ще гласуват на предстоящите избори, 72% заявяват, че твърдо са решили за кого ще дадат своя глас, докато над една четвърт все още се колебаят, показват данните от проучването на Изследователския център “Тренд”.

Обем на извадката: 1001 ефективни интервюта с респонденти на възраст 18+ г. Представителност: За пълнолетното население на страната. Метод на регистрация: Пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“. Период на провеждане: 21-27 септември 2022 г. Максимално допустима стохастична грешка: ± 3.1% /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Облачно, със слаби валежи от дъжд на места

Облачно, със слаби валежи от дъжд на места

Максималните температури ще достигат 12° - 17°, за София - около 12°, по Черноморието 12° и 14°

Божидар Божанов: Няма мнозинство за сваляне на кабинета - знае го и правителството, и опозицията

Божидар Божанов: Няма мнозинство за сваляне на кабинета - знае го и правителството, и опозицията

Според него обаче кабинетът се притеснява от контрабандния канал в Пловдив

Близо месец след трагедията в Кочани седмина от пострадалите все още се лекуват в наши болници

Близо месец след трагедията в Кочани седмина от пострадалите все още се лекуват в наши болници

Общо 11 спешни екипа участваха в евакуацията на ранените от Кочани