Американският историк с руски произход Юрий Фелщински ще изнесе публична лекция в Нов български университет, където ще представи книгата си „Третата световна: битката за Украйна“, написана в съавторство с проф. Михаил Станчев, съобщават от висшето учебно заведение.
По думите на авторите книгата се е превърнала в бестселър през 2022 г. поради точната прогноза за избухването на войната в Украйна, направена от двамата историци още през 2015 г. с публикуване на първото издание.
Българският превод, издание на Нов български университет, следва актуализирания през миналата година вариант на книгата. В нея се прави преглед на историята на Украйна и най-вече на периода на украинската независимост след 1991 г. Особено внимание е отделено на делата на петимата президенти Леонид Кравчук, Леонид Кучма, Виктор Юшченко, Виктор Янукович и Володимир Зеленски, на видните опозиционери, на знаковите убийства и покушения, както и на проблемите, свързани с геополитическата раздвоеност на страната между Русия и Европа.
Срещата на Юрий Фелщински и Михаил Станчев със студентите от НБУ ще се състои на 15 май. Организатори на събитието са департамент „Политически науки“ и Център за книгата на НБУ.
Юрий Фелщински е роден през 1956 г. в Москва. Завършва Историческия факултет на Московския педагогически институт. През 1978 г. имигрира в Съединените щати, където придобива докторска степен по философия на историята от Rutgers University. През 1993 г. става доктор на науките в Института по история на Руската академия на науките. През 2002 г. ръководи проекта по разчитането и публикуването на „лентите на Кучма“. Самостоятелно или в съавторство публикува десетки книги, научни изследвания и томове архивни документи, посветени на най-новата руска история, между които „Взривяването на Русия“ (в съавторство с Александър Литвиненко, 2002), „Корпорация: Русия и КГБ по времето на президента Путин“ (в съавторство с Владимир Прибиловски, 2008) и др.
Михаил Станчев (роден през 1953 г. в Казахстан) е доктор на историческите науки и професор по нова и най-нова история в Харковския университет „В. Н. Каразин“ и в Нов български университет. Член е на Българската академия на науките и на Съюза на учените в България. От 1997 до 2001 г. е съветник и временно управляващ посолството на Украйна в София. Автор и съавтор е на над 30 книги и на повече от 300 научни статии по история на българската диаспора в пределите на Руската империя, Съветския съюз и постсъветското пространство, както и по въпросите на българо-украинските отношения. Основател и ръководител на Центъра по българистика и балкански изследвания „Марин Дринов“ към Харковския университет.
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата