Антон Антонов
Позицията на Москва от началото на войната в Близкия изток е, че американците са виновни за терористичните атаки, извършени от Хамас , и за напрежението в Близкия изток. Русия, от друга страна, желае мир и прави всичко възможно, за да сложи край на войната на Израел с терористичната групировка, управляваща Газа, твърди Кремъл.
Реалността обаче е различна, коментира руският експерт по Близкия изток Руслан Сюлейманов пред ДВ. За него е ясно, че Москва печели от този конфликт между Израел и Хамас, който продължава почти месец, и има интерес той да се проточи още дълго време. Освен това колкото по-голяма еопасността от разразяването на сериозен пожар, толкова повече това би могло да допадне на Кремъл, тъй като би уязвило реалния руски противник - САЩ.
За американците конфликтите представлява истинско предизвикателство, "един вид тест" на цялата система, която те са изграждали в продължение на много години в региона, опитвайки се да балансират между Израел и арабските държави. „Русия, заедно с Китай, сега потрива ръце и наблюдава цялата ситуация с удоволствие“, казва още Сюлейманов.
Освен това Кремъл е доволен, че "Америка и другите западни държави обръщат внимание на Близкия изток, а не вече на Украйна. Независимо от изявленията на Вашингтон, че може да води едновременно война на два фронта".
Руският политолог Константин Пахалюк, който наскоро емигрира в Израел, също смята, че Москва е доволна, че светът не говори за Украйна, а за Израел. Анализаторът обаче не може да разбере тази радост, тъй като става въпрос за две съвършено различни войни.
Да, ама, Не! Днешният воюващ агресор Русия в Украйна има двупланов интерес от новата война в Израел, Палестина, Йемен и Червено море. Единият е военно стратегическа, а другият - пазарно-енергиен.
Защо смятаме, че е така?
Последните пет и повече години путинова Русия, започна марш към възвръщане на територии /бивши републики/, които бяха част от някогашният СССР. Едната посока беше на изток и югоизток. А след това дойде ред и на Украйна. И кремълски военни части нахлуха в една суверенна европейска държава, запътила се към ЕС, даже и към НАТО. Или с други думи - зад нацисткото поведение на последният кремълски лидер, прозираха и други интереси. А именно - реставриране на териториалните и политически амбиции, на Владимир Путин, както и други, но от икономически характер. Защото Русия - довчерашната „бензиностанция“ на цяла Европа, вече трябваше да се съобразява с един ЕС, който реши да търси други пътища и източници на енергия. И всичко това по време на една предизвикана от Кремъл война, при която ЕС и почти целият свят се консолидираха срещу Агресора.
След като ЕС, ООН, НАТО и много други държави все повече поставяха в изолация кремълска Русия, а Украйна упорито се бори за пълната си свобода, явно в Кремъл изникна казусът „ Как да намалим конфронтацията и отклоним вниманието, върху нас?“
И дойде терористичният акт в Израел, последван от войната в ГАЗА, както и агресията на йеменските хути срещу световния морски търговски път в Червено море! Някак си „изненадващо“ хутите“ от Газа, взривиха един народен празник в Израел.
Всичко това случайни времеви съвпадения ли са, или е нещо друго…
Отвличането и завземането на търговски кораби с екипажите естествено предизвика ответна защитна реакция на засегнатите държави. Нека не забравяме, че Близкият Изток е едно планетарните огнища на нефтени запаси. Както и че воюващата Русия също е един от големите играчи или част от нефтеният свят, както и енергиен конкурент.
Има поне три причини Русия да печели от войната в Близкият Изток:
Първата - защото отклонява вниманието от себе си.
Втората - защото част от въоръженията и войските, които утре могат да застанат срещу нея, сега са отклонени в Червено море.
Третата - защото арабските производители на нефт, ангажирани във войната край тях, ще намалят конкуренцията в интерес на днешните нефтени кремълски магнати. А руският петрол ще плава комфортно в Червено море, за разлика от корабите, на останалият свят.
И за това нека всички ние от Източна Европа излезем от ролята си на изчакващи „наблюдатели“ и станем истински евроатлантици. Защото Световният океан принадлежи на всички морски държаво, включително и на тези от ЕС, което ни задължава да се справяме с всяка криза, която може да доведе до Трета Световна Война!
Още от Свят
Шантажът на Путин няма край: Със стари опорки бламира преговорите за мир
В анализа на ISW се изтъква, че Кремъл използва факта, че Украйна не проведе президентски избори през 2024 г. заради военното положение, за да подкопае легитимността на украинските институции, която според нея обвиненията на Русия са напълно несъстоятелни
След срещата в Париж: Украйна получава разузнаване, оръжие и нови съюзници
По думите на Володимир Зеленски е постигнато и споразумение за инвестиции в производството на украински дронове и ракет
Руски дронове атакуваха Днипро, убиха четирима и рани 21 души в Украйна
Нанесени са сериозни поражения върху сгради, домове и бензиностанции