Влиятелната Църква на Гърция официално се обяви против законопроекта за узаконяване на еднополовите бракове и осиновяването, който се очаква да бъде внесен в парламента следващия месец, предаде АФП.
Ръководният орган на църквата, Светият синод, заяви, че законопроектът "обрича бъдещите деца да растат без баща или майка в среда на объркване" и ще насърчи "експлоатацията на уязвими жени" като сурогатни майки.
"Двойствеността на половете и тяхното взаимно допълване не са социални изобретения, а идват от Бога", се каза в изявление на Синода след петчасовото заседание.
Главата на църквата архиепископ Йероним заклейми предложения закон като част от опита за налагане на "нова реалност, която се стреми единствено да развали социалното единство на родината".
Консервативният министър-председател Кириакос Мицотакис, който лично насърчава въпроса, заяви, че парламентарното гласуване ще се проведе следващия месец.
Очаква се законопроектът да бъде одобрен от кабинета на 24 януари.
Но около една трета от 158-те депутати на Мицотакис в парламента вероятно ще му се противопоставят.
Мицотакис, който обеща да приеме закон, след като спечели нов четиригодишен мандат през юни, заяви, че съществуващите правила за асистирана репродукция няма да бъдат променяни, за да се даде право на еднополовите двойки на сурогатно майчинство.
Въпросът е приоритетен за основната опозиционна лява партия "Сириза", чийто лидер Стефанос Каселакис заяви, че той и американският му съпруг искат да станат родители чрез сурогатно майчинство.
Очаква се Сириза и социалистическата партия ПАСОК да подкрепят законопроекта.
Проучванията на общественото мнение показват, че мнозинството от гърците подкрепят еднополовите бракове, но се противопоставят на сурогатното майчинство. /БГНЕС
Следете с Фактор
България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
- 09:26, 24 Ноември, 2024
Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
- 09:11, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.