На срещата на НАТО пред следващата седмица лидерите от Алианса ще акцентират върху обещанието, че Украйна ще се присъедини към алианса в бъдеще, заяви ръководителят на алианса Йенс Столтенберг на пресконференция.
"Очаквам, че лидерите на съюзниците ще потвърдят, че Украйна ще стане член на НАТО, и ще се обединят за това как да приближат Украйна към тази цел", посочи Столтенберг.
"На срещата на върха ще предприемем нови важни стъпки за укрепване на собствената ни сигурност. Ще бъдат одобрени три нови регионални плана за сигурност за борба с основните заплахи - Русия и тероризма. На север това е регион, който обхваща Атлантическия океан и европейската част на Арктика. Централният регион обхваща Балтийския регион и Централна Европа, а южният план - Средиземноморския и Черноморския регион." - обясни той.
Според Столтенберг "за изпълнението на тези планове НАТО ще постави 300 000 военнослужещи в състояние на повишена готовност, включващо и значителен капацитет за противовъздушна отбрана".
Както отбеляза генералният секретар на НАТО, за първи път от времето на Студената война насам Алиансът "ще свърже изцяло планирането в областта на колективната отбрана с планирането на своите сили, способности, както и командването и контрола, и ще разшири програмата за учения". В резултат на това, според генералния секретар, НАТО ще получи повече от 300 000 военнослужещи във висока степен на готовност със значителна морска и въздушна подкрепа.
Украинският президент Володимир Зеленски ще присъства на двудневната среща в Литва, за да изтъкне, че страната му трябва да се присъедини към военния блок, когато войната с Русия приключи.
31-те членове на НАТО все още се пазарят за окончателната формулировка на комюникето за това как да се разгледа въпросът за членството на Украйна.
Източноевропейските държави подкрепят призивите на Киев за предоставянето на пътна карта, когато конфликтът приключи.
Но ключовите сили САЩ и Германия не са склонни да надхвърлят обещанието от 2008 г., според което Украйна ще се присъедини един ден, без да се определя ясна времева рамка, съобщава АФП.
Дипломатите от НАТО твърдят, че съюзниците могат да се откажат от по-строги условия за Украйна, когато тя в крайна сметка бъде поканена да се присъедини.
"Точната формулировка ще бъде оповестена, когато се споразумеем", заяви Столтенберг.
Според дипломати, САЩ, Великобритания, Франция и Германия преговарят с Украйна за дългосрочни ангажименти за доставка на оръжие.
Столтенберг уточни, че като част от пакета НАТО ще заздрави връзките с Киев, като постави началото на Съвет НАТО-Украйна, който ще заседава за първи път във Вилнюс с участието на Зеленски.
Той заяви, че членовете на НАТО са се ангажирали и с 500 млн. евро (545 млн. долара) за многогодишна програма, целяща да приближи Украйна към стандартите на алианса.
Столтенберг посочи, че всички подобни гаранции ще "допълват и подкрепят" работата, която НАТО извършва за сближаване с Украйна. /БГНЕС
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство