Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) е генератор на корупционни практики и не трябва да участва в процеса по кандидатстване за българско гражданство. Това мнение в лично качество заявява главният прокурор Сотир Цацаров в интервю за в."24 часа".
Цацаров отказва да коментира разследването в ДАБЧ, защото вече са били оповестени достатъчно факти. Според него обаче няма нужда агенцията за участва в процедурата по придобиване на българско гражданство, която може да се осъществява само между правосъдното министерство и президентството. Казва също, че тази промяна би била лесна, стига на ДАБЧ да не се гледа като на "апетитна част от коалиционно споразумение".
"Ще си позволя едно лично мнение относно тази агенция. В този вид с тези правомощия, свързани с придобиване на гражданство от българи, живеещи в чужбина, агенцията сама по себе си е генератор на корупционни практики. Това е нещо подобно на "Автомобилна администрация" - разследване след разследване, нови и нови обвинения и всичко се повтаря пак и пак, посочи обвинител номер едно и продължи: И моят въпрос е защо е необходимо изобщо тази агенция да участва в процеса по кандидатстване за българско гражданство? Има Закон за българското гражданство, има Закон за българите, живеещи извън Република България... Достатъчно е тези процеси да се развиват между Министерство на правосъдието и президент. Ако има такава агенция, нека тя се занимава само с дейности като образование, култура и подпомагане на сънародниците ни навън, но не и с каквито и да е административни дейности, свързани с придобиване на българско гражданство. Това не е толкова трудно осъществимо, защото статутът на ДАБЧ се определя с постановление на Министерския съвет. Това не е и толкова невъзможно, стига на ДАБЧ да не се гледа като на апетитна част от коалиционно споразумение", казва Цацаров.
Искането за снемане на шест депутатски имунитета
В началото на месеца главният прокурор поиска имунитета на шестима депутати. По думите на Цацаров с това не е търсен "някакъв пропаганден ефект". "Напротив, прецених, че точно такъв ефект би се постигнал, ако шест искания се внасят ден след ден в рамките на седмица."
Във връзка с критиката от "Воля" и БСП, че исканите имунитети на Веселин Марешки и Елена Йончева са с политическа цел, Цацаров заяви: "Когато делото влезе в съд, ще стане ясно дали искането относно г-н Марешки и неговите колеги е свързано с политическата му дейност и с позицията, която заема парламентарната група на "Воля" при едно или друго гласуване в Народното събрание. Мисля, че яснота по този въпрос ще внесат показанията на свидетелите собственици на аптеки, спрямо които е бил упражняван натиск за "търговско преподчиняване". Така стоят нещата и с народния представител Елена Йончева".
Главният прокурор обясни, че сигналът срещу Йончева е подаден от политически ѝ опоненти, но "може ли това да обоснове непредприемане на проверка по него". Допълни, че прокуратурата е действала по същия начин и по сигнала, подаден от нея с твърдения за злоупотреби при изграждането на граничната ограда.
"По него е възложена проверка на ДАНС и според представения подробен доклад е налице значително и необосновано завишаване на проектните стойности на граничното съоръжение, което е довело и до нереално високо заплащане на договорените строителни работи. Последва образуване на досъдебно производство и назначаване на експертиза, която в момента се работи и в трите области Бургас, Ямбол и Хасково. Ако експертите потвърдят изводите в доклада от предварителната проверка на ДАНС, очевидно ще има обвинени длъжностни лица обяснява главния прокурор.
Последният евродоклад
Главният прокурор, който досега неведнъж е заявявал, че евромониторингът над България трябва да отпадне, сега признава "безспорната роля на механизма за сътрудничество и проверка за реформира у нас".
По думите му ролята му в съдебната власт е конституционната реформа, разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегия, измененията в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Тези промени главният прокурор определя като такива "в правилна посока, които са резултат на политическа воля, на наши усилия, но и на действието на Механизма за сътрудничество и проверка като стимул".
"И трябва да признаем още, че промяната в тона на периодичните доклади от общи констатации към конкретни препоръки, дори и изисквания, е от огромно значение за темпа на реформите у нас", заявява още Цацаров.
Очаква се утре Сотир Цацаров да гостува и в "Шоуто на Слави", след като официално прие поканата за участие, отправена му от водещия на предаването.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас