Хиляда дни след началото на пълномащабното нахлуване на Русия, Украйна демонстрира безпрецедентна устойчивост, отблъсквайки една от най-големите армии в света, пише „Радио Свобода“.
Голямата война показа способността на украинците да защитават територията си, да контраатакуват, да отвоюват своите територии, бързо да се адаптират към новата реалност, да живеят и работят под постоянни ракетни удари и атаки на дронове. Въпреки многобройните загуби както сред военнослужещите, така и сред цивилното население, украинското общество се мобилизира в мощна сила, подкрепяща фронта, финансирайки армията чрез доброволци и директно.
Украйна също така успя да привлече широкомащабна международна подкрепа, която помага за въоръжаването на нейните отбранителните сили, да се възстанови енергийната индустрия, унищожена от руски атаки, както и да се поддържа финансовата стабилност на страната.
RFE/RL е събрала ключови данни (в цифри и факти), които описват какво се е случило през тези 1000 дни от началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна до 19 ноември 2024 година.
Окупирани и освободени територии
Радио Свобода съобщи, че към 15 ноември 2024 г., от началото на пълномащабното нахлуване на Руската федерация (от 24 февруари 2022 г.), руската армия е окупирала около 66,9 хил. km² от територията на Украйна, което е 11% от общата площ на страната в границите й от 1991 година.
Териториите на Украйна, които бяха освободени през това време, съставляват около 42,5 хиляди km², което е 7% от общата площ от нейната територия.
Територията на Курска област на Руската федерация, която е под контрола на въоръжените сили на Украйна, е около хиляда квадратни километра.
Загубите на Русия
Русия почти не дава официални данни за загубите си във войната срещу Украйна. Последните данни на Москва за убитите през септември 2022 г. - 5937 души. На 17 септември 2024 г. британското разузнаване съобщава, че руските загуби от началото на инвазията се оценяват на повече от 610 000 убити и ранени. На 17 септември 2024 г. The Wall Street Journal, позовавайки се на източници от западното разузнаване, публикува цифра за общите загуби (убити и ранени) на руската армия от 600 000 души. А по данни на Геншаба на Украйна Киев убитите и ранени на фронта окупатори към 18 септември са 722 440 души.
Загубите на Украйна
Официално Украйна, както и Москва, не предоставят оскъдна информация за загубите сред военния персонал, заявявайки, че тези данни ще бъдат оповестени след войната. На 25 февруари 2024 г. президентът на Украйна Володимир Зеленски за първи път от началото на пълномащабното нахлуване на Русия назова броя на загиналите украински войници: 31 хиляди. Украинските власти, коментирайки публикуваните от The Wall Street Journal данни за загубите на Украйна във войната, казват, че реалната цифра е „много по-ниска“. На 27 февруари 2024 г. тогавашният министър на отбраната на Русия Сергей Шойгу заяви, че загубите на украинската армия – общо убити и ранени възлизат на 444 000 души. А по данни на The Wall Street Journal техният брой възлиза на 480 000.
Загубите на цивилно население в Украйна
Цифрите показват близо 13 574 убити и 25 969 ранени.
Главната прокуратура на Украйна съобщава за RFE/RL, че освен убитите и ранените през 1000-те дни на голямата война, разследващите органи са регистрирали и 15 059 случая на отвличане на украински граждани и незаконно лишаване от свобода от страна на представители на руските окупационни власти.
Като се има предвид фактът, че в условията на пълномащабна война и наличието на окупирани територии е трудно или дори невъзможно провеждането на следствени действия от съответните органи и събирането на информация от украински и международни организации, броят на жертвите и изчезналите лица може да са окаже много по-голям.
Генералната прокуратура на Украйна съобщи, че в резултат на действията на страната-агресор най-много деца са ранени в Донецка област - 598, в Харковска област - 459, в Херсонска област - 187, в Днепропетровска област - 190, в Киевска област - 133, в Запорожка област - 154 и в Николаевска област - 117.
По данни на Геншаба на Украйна са били убити 589 деца, а ранени – 1682.
Броят на освободените украински затворници (цивилни и военни)
По официална информация на Координационния щаб за лечение на военнопленниците сред освободените общо 3767 души 3,599 са военнослужещи и 168 са цивилни (125 мъже и 43 жени). Украинските власти не дават отговор на въпроса колко украински затворници (както военни, така и цивилни) могат да бъдат държани в Русия и на територии, които не се контролират от Украйна.
Бежанците и разселени лица
Общият брой на напусналите страната е близо 6.7 милиона. По данни на Евростат към края на септември 2024 г. само в Европа има 4,2 милиона украински бежанци. Международната организация по миграция съобщава в своя октомврийски доклад, че 4 294 000 украинци са се върнали от чужбина. Според този доклад 3,5 милиона граждани се считат за разселени в Украйна.
Дарения за нуждите на Украйна
По информация от надеждни източници, фондът United 24 е получил $747 260 935 между февруари 2022 г. и 12 ноември 2024 г.; фондът Come Back Alive е получил $378 654 849 в периода от февруари 2022 г. до 12 ноември 2024 г.; Фондът на Сергей Притула е получил $186 974 987 в периода от февруари 2022 г. до 24 октомври 2024 г. Официално Украйна е получила като безвъзмездна помощ $1 млрд.313 милиона.
Общата сума не отчита десетки по-малки фондове, както и хонорари и дарения за конкретни звена на отбранителните сили на Украйна, които се извършват доброволно от граждани на Украйна всеки ден.
Последното проучване на консултантската и одиторска компания "Делойт" гласи, че 92% от украинците са готови да даряват в помощ на армията или жертвите на войната, което е с 2% повече в сравнение с 2022 година.
Западната помощ за Украйна
По данни на Министерството на финансите на Украйна, предоставени на RFE/RL от началото на пълномащабната инвазия Европейският съюз е предоставил на Украйна рекорден размер на пряка финансова подкрепа - около 38 милиарда евро (40,5 милиарда щатски долара), а САЩ са предвидили 28,2 милиарда щатски долара от своя бюджет.
Като цяло, както съобщават пресслужбите на министрите в кабинета на Зеленски, от началото на пълномащабната война външната финансова подкрепа възлиза на повече от 100 милиарда щатски долара:
31,1 млрд. USD през 2022 г.;
42,5 млрд. USD през 2023 г.;
27,2 милиарда долара през 2024 г. (към 14 ноември).
Най-голяма финансова помощ за този период Украйна е получила от:
ЕС – 40,5 милиарда щатски долара;
САЩ – 28,2 млрд. USD;
МВФ – 11,4 милиарда щатски долара;
Япония - 6,3 милиарда щатски долара;
Канада - 5,4 милиарда щатски долара.
Петте най-големи партньори на Киев по отношение на финансовата подкрепа заедно са осигурили 90% от всички предоставени на Украйна средства.
Министерството на финансите на Украйна е привлякло 33,7 милиарда щатски долара или повече от 33% от общия обем към държавния бюджет под формата на безвъзмездни средства. Тоест всеки трети долар е предоставен от партньорите безвъзмездно на страната. Това дава възможност да се поддържа ликвидността на бюджета, без да се увеличава дълговата тежест на Украйна.
САЩ – най-големият донор за Украйна
Украйна е получила най-много средства под формата на грантове от САЩ. Европейският съюз е вторият донор по обем на безвъзмездните средства - 2,3 милиарда щатски долара. Освен това държави като Германия (1,4 милиарда щатски долара), Япония (955 милиона щатски долара) и Норвегия (506 милиона щатски долара) също са предоставили значителна безвъзмездна подкрепа.
Друга част от външното финансиране беше предоставено на Украйна под формата на заеми при преференциални условия.
Като цяло, както съобщи председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен през август 2024 г., от началото на пълномащабната война ЕС е предоставил на Украйна 108 милиарда евро помощ.
Най-големият донор на военна помощ за Украйна са САЩ. От февруари 2022 г. Конгресът е отделил най-малко 182,99 милиарда долара за възпиране на руската агресия, според доклад на правителството на САЩ. От тях по-специално 131,6 милиарда за сигурността в Украйна, включително 46,5 милиарда за увеличаване на военната тежест на САЩ в Европа и 45,78 милиарда за попълване на нуждите от оръжия и боеприпаси, предоставени на въоръжените сили на Украйна. 43,84 милиарда са били разпределени за програми за управление и развитие на страната, повече от половината от тези средства са отишли за заплати на украинските държавни служители. Освен това са отделени 40,08 милиарда долара целево за хуманитарна помощ.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства