10 Юли, 2026

Цветан Цветанов: Управляващите нямат печеливш ход

Цветан Цветанов: Управляващите нямат печеливш ход

ГЕРБ губи както от варианта за предсрочни избори, така и от този за редовен вот напролет

Единственият разумен изход от създалата се криза е предсрочният вот. Той е по-добрият вариант, отколкото предстоящата агония на правителството до пролетта. Това заяви пред БГНЕС Цветан Цветанов, председател на Евро-Атлантическия център за сигурност (ЕАЦС)

Той подчерта, че правителството на премиера Бойко Борисов носи вина за настоящата криза, за неотстъпчивостта и липсата на институционална комуникативност през последните месеци.

„ГЕРБ губи както от варианта за предсрочни избори, така и от този за редовен вот напролет.

Управляващите нямат печеливш ход. Те не са искрени с намеренията си да се справят с икономическата криза“, заяви Цветанов.

Той отбеляза, че правителството е загубило тотално доверието свързано с управлението на медицинската криза у нас.

„Всъщност отношението на българите към коронавируса е главно резултат от политическото недоверие към управляващите. В подобна ситуация предсрочният вот изглежда по-разумен изход, отколкото предстоящата агония на кабинета до пролетта“, заяви Цветан Цветанов.

Според него протестите едва ли ще затихнат и през късната есен ще има още по-силни вълни на протести, което ще съвпадне и с разпространение на COVID-19. „Тогава моралната неадекватност на управляващите ще изглежда непоносима. Тезата за тежката зима, която се лансира отсега, отново ще се пише на сметката на управляващите“, добави той.

По отношение на коронакризата Цветанов заяви, че медицинските аргументи са отишли на заден план и решенията, които се вземат са изцяло политически.

„Те не са толкова адекватни. Самият факт, че много страни слагат България сред рисковите държави или като рискова дестинация, показва какво е състоянието на мерките, които се предприемаха досега“, посочи председателят на ЕАЦС.

Цветанов подчерта, че, ако властите реално искат да спрат събирането на големи маси от хора, което е една от предпоставките за разпространението на COVID-19, трябва да удовлетворят исканията на гражданите – да се подадат исканите оставки.

„Ако погледнем реално и сме наистина максимално загрижени за това хората да не се събират на максимално големи групи, първото, което трябва да се направи е да се предприемат мерки за ограничаване на разрастващите се протести на многото демократично мислещи българи, които са излезли на площада. Това означава, че трябва да се предприемат адекватни мерки. Това означава оставки и изграждане на комуникация както с парламентарно представената опозицията, така и с гражданското общество“, заяви той. /БГНЕС

Сподели:
България и Сърбия подписаха спогодба за нов граничен пункт - „Калотина” 2

България и Сърбия подписаха спогодба за нов граничен пункт - „Калотина” 2

Преди началото на летния сезон вече 3 милиона души са преминали през границата

"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация

"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация

Вчера за лечение в Германия беше транспортирано 12-годишно момиче с рядко заболяване на кръвта, а във вторник - пак в германска клиника беше настанено 16-годишно момче с чернодробна недостатъчност. Лечението в трите случая ще бъде заплатено от Здравната ни каса.

Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана

Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана

"Дигиталният портфейл ще е за всички - никой няма да може да влиза в социални мрежи без него - важно уточнение е, че това ще е напълно безплатно"

Коментари (0)