"ИТН са искрени в заплахите си и предупрежденията, че могат да напускат коалицията. Идеологическата им насоченост е свързана с определена визия за РС Македония. Те биха загубили не само електорална подкрепа, но и малката политическа идентичност, която имат. БСП успява да извлича партийно изгода от коалицията. Всички решения изглежда, че са в тяхна полза". Това заяви политологът Цветанка Андреева пред Нова Нюз.
Според нея Нинова е успяла да "смаже" възможността България да помогне легално на Украйна заради електоралната подкрепа. "Властта има комфорта никой да не иска избори, но е и заложник на кризите, за които те не бяха подготвени", счита Андреева. Тя допълни, че спадът в подкрепата за БСП се дължи на създаването на партията на Стефан Янев, а ИТН драматично се срива. "Възраждане" краде от реториката на БСП, която не може да си позволи прокремълска реторика. С този премиер не могат да си позволят по такъв начин", отбеляза тя.
"От БСП взеха националната идея преди 30 години а много повече националисти, което беше пълен абсурд. Именно затова и днес имаме евразийски национализъм. Членството на Северна Македония в ЕС не е удобна дъвка, а патова ситуация. След 6 месеца вместо да видим проактивна политика, която щеше да гони кабинетът, възелът е още по-затегнат. България има интерес РСМ да влезе в Европейския съюз. Натискът от Западните ни партньори не е толкова опасен, колкото този от Кремъл, който има интерес да има зони на стабилност и да прави коридори за собствената си политика. С искането на Кирил Петков за свикване на КСНС се търси институционален изход от кризата и от незпазените обещания, които бяха дадени. Говореше се как отношенията между България и Северна Македония ще се развият и ще сме много по-добронамерени. Оказа се, че не е така. На КСНС ще се говорят тайно от обществото тезите. Дебатът трябва да слезе при обществото, а не да остава зад закрити врати, защото има опасност то да бъде сключено в капана на собственото си обществено мнение. Въпросът за Северна Македония отново се връща при Румен Радев, защото той създаде прецедентът да се гледа при затворени врати", коментира политологът.
"Не би трябвало появата на Стефан Янев да разбърка политическата сцена. Предсрочните избори ще зависи от кризите. Янев е поредният политически инженеринг, който има някаква електорална база. По-опасното при него е, че за първи път в българския политически дебат ще бъде вкарана темата за излизане от НАТО. Стефан Янев стъпва на този идеологически принцип. Той беше човекът, който не се съгласи с натовските войски на българска територия, както и с оценката на Запада, че в Украйна има война. Янев е човек, който представлява офицерството с антинатовски нагласи", каза още Цветанка Андреева.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.