Новото в тази повтаряща се ситуация с консултациите при президента е, че Радев от предпоставка за изграждане на коалиция се е превърнал в пречка, констатира политологът Цветанка Андреева.
"В него вече няма потенциал на политически обединител – такъв, какъвто той беше, когато вдигна юмрук и овладя идеологията на протеста. Тогава той се отказа от ролята си на държавен глава и влезе в полето на политиката, за да го подчини почти напълно еднолично чрез служебната си власт." - пише тя в профила си във Фейсбук.
"Днес Радев не може да лидира нито управляващите (в оставка), нито опозицията. Този път неговата лична игра чрез служебната власт ще е атака срещу цялата политическа система.
Силата на удара му по политическия модел ще зависи от способността или невъзможността на партиите да предложат смислена управленска коалиция след бъдещите избори." - допълва Андреева.
3/ да се изгради коалиция на общите дългосрочни цели – която да обедини сходни по идеология субекти, решени на взаимни отстъпки в името на излизане от кризите и геополитическото стабилизиране на държавата ни.
"При вариант 1 и 2 Радев ще се възцари върху отломките на неуспеха на партиите и ще ни предложи негов "режим". При вариант 3 той ще бъде „умиротворен“ в институцията си, а политическите елити реабилитирани пред нацията, която трупа отвръщение и недоверие." - обобщава тя.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас