24 Ноември, 2024

Цветанка Андреева: Да си представим, че днес прокуратурата беше в ръцете на Радев

Цветанка Андреева: Да си представим, че днес прокуратурата беше в ръцете на Радев

Цветанка Андреева

Централизацията на властта щеше да стане супер опасна, заяви политологът

Магистрати и политици си размениха териториите си и започнаха много грубо да навлизат в тях. Политиците раздават присъди, това стана традиционно, а магистратите водят политически битки. Напрежение между политици и прокурори виждаме и в САЩ, сътрудничество виждаме и в друг тип режими. Балансът, който се търси и в демократичните режими между властите, понякога нарушава везните. Големият проблем е независимостта на съдебната система и контролът, който властите могат да налагат върху нея. Кога контролът се превръща в политически натиск - това е големият въпрос. Ние ставаме свидетели на политически натиск в съдебната система. Виждаме обаче и обратното. В практиката на съдебната система за 30 г. много пъти разследванията са се използвали за политически репресии. Така че този конфликт не е от атентата срещу Гешев, той тлее от 30 години.

Това коментира в "Пресечна точка" по Нова телевизия политологът Цветанка Андреева.

"Когато това напрежение между политици и магистрати е въпрос на взаимен контрол, тогава е добре, но когато искат да влязат в не другите сфери и се намесват - политиците да подлагат на натиск магистратите, а магистратите да шантажират политиците, това вече е проблем за обществото и за държавата", посочи тя.

Генезисът на това нещо е в липсата на демократични традиции, според политолога. "При нас не е конструиран и законът правилно, защото по традиция прокуратурата е към изпълнителната власт, но само си представете, ако е така днес - тя ще е в ръцете на президента Радев, и вече централизацията на властта ще стане супер опасна за нашата така крехка демокрация. Липсва много ясно действащ регламент, закон - това е смисълът на съдебната реформа. Не кой кого ще отстреля в политически или магистратски смисъл, а наистина да доведе до такъв баланс, който да е полезен за обществото като чувство за справедливост, за държавата, каза още Андреева.

Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов