24 Ноември, 2024

Цветанов: Гаранция срещу политическа намеса е парламентът да избира шефа на антикорупционната комисия

Цветанов: Гаранция срещу политическа намеса е парламентът да избира шефа на антикорупционната комисия

Цветан Цветанов

Той призова да се води дебат, защото в обществен интерес е да се чуят всички мнения, категоричен е зам.-председателят на ГЕРБ

В първоначалния вариант на законопроекта спорът беше кой да бъде органът, който да назначава председател. Първоначалната идея беше това да бъде Министерски съвет, но всички стигнахме до консенсус, че тази философия трябва да се промени, за да няма усещане за репресивен апарат. Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов по време на общественото обсъждане на Проекта за Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество в Народното събрание, предаде „Фокус“. 

„След поредицата от обсъждания, освен самия законопроект, има допълнение - председателят да бъде назначаван от парламента, а зам.-председателят и членовете да се предлагат от председателя. Това е още една гаранция за отделянето от политическата намеса и усещането, че би могло да се търси репресивен апарат“, обясни той. По думите му антикорупционното законодателство е едно от законодателствата, които най-дълъг период от време са дискусионна тема в обществото. 

„В 43-тия парламент бяхме на прага на приемането на антикорупционното законодателство“, припомни Цветан Цветанов. Според него това отлагане във времето е допринесло за това да бъдат чути различните мнения. „Със създаването на орган, който ще може да събере всички структурни звена ще се даде много по-голяма ефективност и това ще подобри координацията в работата на тези звена“, посочи председателят на групата на ГЕРБ. 

„По-правилно е народните представители да чуем различните мнения, защото когато се провежда дебат в пленарна зала в наш и обществен интерес е да сме чули различните гледни точки“, каза още Цветанов. 

„Със законопроекта се създава нов единен независим антикорупционен орган, който ще бъде независим постоянно действащ орган за осъществяване на политиката по противодействие на корупцията“, обясни на своя правосъдният министър Цецка Цачева и допълни, че комисията ще се състои от петима членове с най-малко 10 години професионален стаж. „Председателят на комисията се избира по предложение на Народното събрание. Заместник-председателите и членовете се избират от Народното събрание по предложение на председателя на комисията“, уточни министърът. 

„В обсъждането до момента има различни предложения в този орган да бъдат излъчени представители на различни власти, в това число и на съдебната власт. На този етап считаме, че няма как представител на съдебна власт да подлежи на контрол от народните представители, влизаме в разрез с Конституцията. Но всички предложения ще бъдат подложени на обсъждане“, каза още Цачева и уточни, че амбицията на правителството е Законопроектът за противодействие на корупцията да бъде приет до края на тази законодателна сесия, каза още Цецка Цачева. 

„Законопроектът бе изработен от работна група с широк състав, взето е мнението на магистрати, неправителствени организации и експерти в тази област. Целта на днешната среща е отново да се чуят позициите на представителите на различни институции, за да бъдем максимално близо до варианта, в който ще бъде внесен в Министерски съвет и предложен на вниманието на народните представители. Интересът е изключително голям, българското общество очаква финализиране на този процес“, подчерта министър Цачева.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас