Дебатите за насилието над жените и трафика на хора трябва да се провеждат в парламента и образователната система. Има нужда депутатите да чуят по-добре за проблемите на тези хора. Дискусии трябва да има и в образователната система. Нека покажем лошите примери на учениците, за да може превенцията срещу тези пороци да бъде култивирана у тях още в ранна детска възраст. Това заяви председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Цветан Цветанов в рамките на международната конференция „Сигурно бъдеще за жените – сигурно бъдеще за всички“ в София. Това съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
Форумът се организира от фондация „Асоциация Анимус“ и се провежда под патронажа на еврокомисаря по въпросите на цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел. Цветан Цветанов изнесе лекция в рамките на панела „Превенция и борба с насилието на жени – цялостна законодателна рамка и подход към проактивни политики“.
„Преди години, в качеството си на министър на вътрешните работи, оглавявах Националната комисия за борба с трафика на хора. Много мои колеги и съграждани тогава вярваха, че колкото по-малко жертви сме имали, толкова по-близко сме били до решаването на проблема. Това съвсем не беше така“, коментира Цветан Цветанов.
Той посочи, че в борбата с трафика на хора и насилието над жените най-важно е идентифицирането на жертвите. По думите му след като Комисията е започнала да прилага този подход, броят на жертвите рязко се е увеличил.
„Едва тогава осъзнахме какъв е реалният мащаб на проблема. Имаше и друг казус. 95% от присъдите на насилниците бяха условни, от което нямаше никаква полза. Завишихме наказанията, като максималното стигна до 15 години затвор“, обясни председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
„За съжаление в местната власт няма достатъчно желание за изграждането на местни комисии за борба с трафика на хора.Това е много лошо, защото на нас местната власт ни е много нужна. Те трябва да правят непрекъснато информационни кампании, за да стигнем до семейната среда. Всички знаем каква е ролята тук на възпитанието“, каза още Цветанов и допълни, че държавата подкрепя всеки един, който има смелостта да излезе и да разкаже своята лична история, пропита с ужаса на домашното насилие.
„По важна обаче е превенцията. Трябва да достигнем до всички потенциални жертви. Да им подадем ръка, за да може на следващата такава конференция съотношението на жертви и представители на институции да не е 80/20, а 50/50“, подчерта той.
Дискусии трябва да има и в училище, смята председателят на ПГ на ГЕРБ
Фактор Фактор
Още от България
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,
Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга
Предстои издаването на книга за тримата български студенти, дръзнали да изкажат несъгласието си със смазването на Пражката пролет 1968 г.
Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника
"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"