22 Декември, 2025

Цветанов: Може би се разиграва политически театър, за да се подготвят партиите за следващите избори

Цветанов: Може би се разиграва политически театър, за да се подготвят партиите за следващите избори

Цветан Цветанов

Борисов ухажва ПП и ДБ, за да минимизира политическите щети на предстоящите местни избори

Наблюдаваме промяна в политическото поведение на парламентарно представените партии на консултациите при президента. Това заяви пред БНР Цветан Цветанов, председател на „Републиканци за България“.

„Има видимо понижаване на градуса на взаимните критики, но принципните различия остават съществени. Може би се разиграва политически театър, за да може да се подготвят за следващите парламентарни избори“, изрази мнение Цветанов.

Победата на ГЕРБ на последните предсрочни парламентарни избори е пирова, смята той. 

„Борисов щеше да е по-спокоен политически, ако бяха втори.  Той може да се препъне в тежестта и отговорността при връчването на първия мандат и да не е в състояние за две години, спечелвайки три пъти парламентарни избори, да състави правителство.  Борисов ухажва ПП и ДБ, защото знае, че това е начин да минимизира политически щети на предстоящите местни избори“, каза председателят на Републиканци за България.

Това, което беше договорено от двете основни формации в парламента, е една законодателна рамка, която обаче е без съдържание, смята още Цветан Цветанов. 
„Говорим само за законопроекти. Това са заглавия на съответните закони. В самото съдържание ще се получи голямото различие, което може да създаде политическо противопоставяне“.

Двете формации трябваше да използват времето не само за консултации по законодателната рамка, а и за разпределяне на постоянните комисии, смята Цветанов. 

„В предишния парламент голяма част от блокирането на законодателната дейност дойде заради структурирането и гласуването на тези постоянни комисии“, подчерта Цветанов.
Борисов има два варианта, но всеки от тях би му създал проблем, обясни Цветанов. 

„Единият е да направи нещо с ПП и да изпълни тази законодателна програма. Но тогава може да получи удар от останалите политически формации в парламента. Борисов реално няма полезен ход“.

В момента трябва да се работи национално отговорно и да се формират тематични мнозинства, убеден е Цветан Цветанов.

„Най-възможният вариант за правителство, което да се формира в някакво парламентарно мнозинство, е между ГЕРБ, ДПС, БСП и ИТН. Може да има и частична подкрепа от „Възраждане“ в определени законодателни дейности“.

Цветанов отбеляза като проблем и неяснотата около бюджета, който ще бъде предложен.

„И какъв ще бъде дебатът, който ще се води. Приемането на един бюджет отнема 4 до 6 седмици. Ако парламентът съществува до 15 юни, за да го приеме, той може би ще има и по-амбициозна програма, свързана със законопроекти, отнасящи се до Плана за възстановяване и устойчивост. Ако има политически консенсус за конституционно забавяне на процедурата по връчване на третия мандат, могат да бъдат приети тези законодателни пакети“, добави Цветанов.

Лидерът на  Републиканци за България смята за невъзможно провеждането на избори 2 в 1. 

„Ако местните и парламентарните избори ще проведат заедно, хаосът ще бъде пълен. Отговорността ще е на президентската институция“.

Сподели:

Коментари (0)

България се прощава с Боян Радев: първият ни двукратен олимпийски шампион

България се прощава с Боян Радев: първият ни двукратен олимпийски шампион

Двукратният ни олимпийски шампион по борба, Боян Радев, е обявен за дарител номер 1 на Националния исторически музей, в който има специална зала на негово име

Радев: „Движение Трети март“ няма връзка с мен и с президентската институция

Радев: „Движение Трети март“ няма връзка с мен и с президентската институция

"Хората, които се представят за организатори на моя партия и които събират пари от мое име, са измамници и подставени лица на олигархията“, твърди Румен Радев

Облаци и мъгли на места, дъждовете са най-вече на югоизток и слънце на югозапад

Облаци и мъгли на места, дъждовете са най-вече на югоизток и слънце на югозапад

Ще е почти тихо със слаб вятър на изток, максималните температури в повечето места ще са между 5° и 10°, за София – около 9°