2011 г. страната ни покри критерии за Шенген. Това, което се случи след 2011 година – Арабската пролет, промени начина и концепцията, по която да се приемат новите членки в Шенгенското пространство. 2012 година България превъзхождаше Румъния, защото у нас имаше видими резултати. Но това, което се случи 2015 г. заради огромната вълна бежанци стана ясно, че ще имаме проблем с влизането в Шенген. Това коментира в ефира на БНТ Цветан Цветанов, лидер на „Републиканци за България“.
Не трябва да забравяме и поведението на България след европейското председателство. Тогава нашият основен приоритет беше Македония и членството й в ЕС, но след това направихме стъпки назад. Освен това политиката, която правим срещу Русия – виждате скандалното посещение на руския митрополит Антоний. За разлика от нас Румъния показа една последователност в политиката си към Украйна, към Русия и има своя бъдещ хоризонт. (…) Ние трябва да дадем отговор защо Румъния видимо изпревари България, при положение, че тя беше много зад нас през 2011. Тя е много последователна по отношение на войната в Украйна. Ние неглижираме агресивното поведение на Путин и в момента прокарваме руските интереси, и това не остава незабелязано в демократичния свят. Затова трябва да бъдем по-премерени в острите изказвания, а да преследваме нашите цели – влизани в Шенген и еврозоната. Сега беше най-благоприятният период за нас това да се случи, но пропуснахме този шанс, подчерта политикът.
Според него в момента трябваше да има силна дипломация, която липсва и това, че нямаме стабилно правителство, постави България в една турболентност, което не ни дава хоризон. Ние не можем да получим подкрепа по Плана за възстановяване и развитие, ние вместо 4 милиарда, получаваме само 2.6 млрд, защото нямаме работещ кабинет, изтъкна Цветанов.
Той коментира и инициативата Три морета, по която в момента се обсъжда вариант дали Украйна и Молдова да се присъедини към тази нея.
Това е инициативата, която може да ни даде добавена стойност, за разлика от Румъния, която прави една наистина национална политика, ние не работим особено активно по нея, отбеляза политикът и подчерта, че именно Прибалтика и Черноморския регион са особено силно застрашени от руската агресия.
На финала на разговора Цветанов акцентира върху факта, че още през 2020 година в анализ на Евро-атлантическия център за сигурност се посочва, че Русия се готви за война. Открои проблема с 5G системата и заплахата, която крие за обществото. И отново изтъкна вредата за България от изграждането на „Турски поток“, с който реално прокарваме руските интереси, заобикаляйки Украйна. И вместо да постигнем диверсификация, за която постоянно се говори, само сме увеличили нашите зависимости от руския газ и нефт.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."