Независимите медии в Турция са колкото пръстите на едната ръка, но от 12 март насам те станаха с една по-малко.
Gazete Duvar, или "Вестник Стена“, официално се сбогува с читателите си. Съобщението бе публикувано на турски, английски и кюрдски език и под него стои подписа на собственика на изданието Ведат Зенчир, един от първите защитиници на свободата на словото.
"При сегашните обстоятелства като ръководство може би нямаше да сме в състояние да понесем бремето на осъзната жертва, която би трябвало да поискаме от нашите колеги, вече работещи в тази трудна и рискована професия“, се казва в съобщението. „С промените в алгоритъма на Google започнахме да изпитваме сериозни загуби на приходи и очакваме това да продължи. Освен това инфлационните икономически политики и кризите в Турция почти удвоиха разходите за издаване през последните години," споделя Зенчир.
Gazete Duvar бе създаден през 2016 г., в съсдалата се сложна ситуация за свободата на печата, по време на извънредното положение, последвало опита за преврат на 15 юли. Много от журналистите и поддръжниците на изданието коментираха случилото се в X.
"За последните 9 години Gazete Duvar беше една от малкото независими медии, в които можеха да се чуят гласовете на потиснатите“, пише бившият журналист от изданието Ирфан Актан и подчерта: “От Google до RTÜK е необходимо да се създадат алтернативни пътища срещу всички сили, които се опитват постепенно да намалят и задушат алтернативната критична журналистика.“
Gazete Duvar, както и всички турски медии, е контролирана от Турската служба за радио и телевизия (RTÜK). Това причини принудително изтегляне или блокиране на определени статии. Едва ли е изненада, като се има предвид, че Турция е на 158-о място от 180 държави в индекса на „Репортери без граници“ (RSF) за 2024 г. по свобода на печата.
В съобщение до АФП представителят на RSF в Турция Ерол Ендероглу изрази съжаление за „закриването на тази ценна новинарска медия“ и своята загриженост за „опасното премахване на независимите медии в страната“.
Gazete Duvar публикуваше статии на кюрдски език, а кюрдските журналисти или журналистите, пишещи по кюрдските въпроси, са обект на особени нападения. „От 2019 г. насам пиша без прекъсване, без почивка, с удоволствие и ентусиазъм на родния си език, нашия красив кюрдски. Gazete Duvar заема много важно място в моята лична история и ни помогна да направим кюрдския език достояние на повече хора“, разказа Чаян Окудучи.
Журналистите публикуваха на уебсайта една обща снимка. „Gazete Duvar беше мечтата на новите медии във време, когато най-известните вестници и телевизии се сриваха една след друга. Ние сме безкрайно благодарни на всички, които доведоха Gazete Duvar в Турция и отвориха пространство за независима журналистика в най-трудните времена на Турция. Няма да се откажем от битката си за почтена журналистика“, гласи надписът под снимката. /БГНЕС
Още от Свят
Канадският премиер: Ерата на тясната ни свързаност със САЩ приключи
Изказването му дойде само ден след като президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви високи мита за автомобилния внос в САЩ
Френската прокуратура поиска 7 години затвор за бившия президент Саркози
Бившият президент, чиято съпруга освободи българските медицински сестри от либийския затвор, е обвинен в незаконно приемане на финансови средства за предизборната си кампания от тогавашния либийски лидер Муамар Кадафи
Заден ход: Тръмп оттегли кандидатурата на Стефаник за посланик на САЩ в ООН
Американският президент се опасява от крехко мнозинство на републиканците в Конгреса, ако Елис Стефаник се откаже от мястото си