6 Май, 2026

Турската опозиция се явява с общ кандидат за президентските избори

Турската опозиция се явява с общ кандидат за президентските избори

Вотът е насрочен за 18 юни 2023 г., но може да бъде изтеглен по-рано

Турската опозиция ще обяви свой общ кандидат за предстоящите президентски избори през февруари, заяви Абдулкадир Селви, колумнист на вестник "Хюриет", близък до правителствените кръгове.

Следващите общи избори в страната - както президентски, така и парламентарни - са насрочени за 18 юни 2023 г. Но миналата седмица Ердоган обяви, че изборите ще бъдат изтеглени за по-ранна дата, за да се "вземат предвид сезонните условия".

"За февруари е планирано съвместно обявяване на общ кандидат за президент, формата на предизборния съюз и мандата на шестимата лидери", каза колумнистът.

Управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и Партията на националистическото движение (ПНД) по-рано сформираха Алианс на народа. Лидерът на турските националисти Девлет Бахчели заяви, че президентът Таип Ердоган ще бъде кандидатът на Алианса на народа на предстоящите избори. Самият президент дълго време не коментира номинацията, но на среща със свои поддръжници обяви, че възнамерява да се бори за поста на държавен глава, като призова основния си съперник Кемал Кълъчдароглу, лидер на най-голямата лявоцентристка опозиционна Народно-републиканска партия на Турция, да обяви името на опозиционния кандидат.

Междувременно се провеждат периодични срещи на лидерите на шестте опозиционни партии, на които присъстват Мерал Акшенер, ръководител на Добрата партия (Iyi parti), Темел Карамоллаоглу, председател на дясната сунитска Партия на щастието (SP), Гюлтекин Уйсал, ръководител на кемалистко-консервативната Демократическа партия, Али Бабаджан, лидер на либералната Партия на демокрацията и пробива (DEVA), и Ахмет Давутоглу, бивш министър-председател на Турция и ръководител на партията „Бъдеще“.

След първата среща шестимата лидери на турските опозиционни партии направиха изявление за изготвяне на меморандум относно прехода на страната към "засилена парламентарна система на управление". /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Бойко Ноев: Хрантутим огромно количество военни, полицаи...

Бойко Ноев: Хрантутим огромно количество военни, полицаи...

Като го добавите към огромната администрация, се получава защо не сме добре и няма пари", каза бившият министър на отбраната

Йотова чака Радев с изпълнен мандат

Йотова чака Радев с изпълнен мандат

Очакваме още следващата седмица ще заработи и новото българско правителство“, каза по-рано тя 

Във Военноморска база – Варна тържествено издигнаха флаговете на корабите от  ВМС

Във Военноморска база – Варна тържествено издигнаха флаговете на корабите от ВМС

Военноморският музей в гр. Варна също ще работи от 10.00 до 17.00 ч. на 6 май с вход свободен за постоянната експозиция и новооткритата временна изложба „Горещата 1916. Войната за Добруджа“.