27 Ноември, 2024

Анкара изпраща сирийски бунтовници да подкрепят Азербайджан

Анкара изпраща сирийски бунтовници да подкрепят Азербайджан

Това съобщават за агенция "Ройтерс" двама сирийски бойци

Анкара изпраща сирийски бунтовници, за да подкрепят Азербайджан в задълбочаващия се конфликт с Армения. Това съобщават за агенция "Ройтерс" двама сирийски бойци ден и половина след като се възобновиха сраженията в Нагорни Карабах - най-ожесточените между Армения и Азербайджан от години. Цитирани са и други бунтовници, според които изпращаните в момента са стотици.

Твърденията, които "Ройтерс" все още не може да потвърди, дойдоха първо от арменските институции, а Азербайджан отрича. Бойците не пожелават да разкрият имената си заради деликатността на темата.

"Не исках да ходя, но нямам никакви пари. Животът е много тежжък," казва един от бойците, сражавали се в Сирия за "Ахрар аш Шам", група, подкрепяна от Турция. И двамата мъже обясняват, че командирите на бригадата им в Сирия казват, че те биха могли да получават 1500 долара месечно, а такава заплата би била значителна сума за Сирия, чиято икономика рухва.

Азербайджан и Либия

Не може да се потвърди и броят на изпратените наемници, преди това сражавали се в полза на турските интереси в конфликта в Сирия. Ереван говори за 4000 души, но това би било два пъти повече, отколкото бяха според някои данни първоначално изпратените в Либия в началото на годината.

Общото между информацията на "Ройтерс" и либийския случай би било, че и в Либия сирийските наемници са мотивирани със значително по-високо възнаграждение за месец, отколкоо получаваното в Сирия. В Либия се стигна и до сблъсъци на сирийци, сражаващи се за Турция, с изпратени от Русия. В карабахския конфликт Армения се смята за по-близикя съюзник на Русия.

Един от двамата бойци, който е от свързаната със Сирийската национална армия (опозиционна група, подкрепяна от Турция) "Джейш ан Нукба", твърди, че му е съобщено за близо 1000 сирийци, които ще бъдат изпратени в Азербайджан. Други бойци, които също отказват да се споменават имената им, говорят за между 700 и 1000 бойци.

"Да се сложи край на окупацията"

Турция не коментира в първите часове след информацията, но Азербайджан ѝ е близък съюзник. Президентът Реджеп Тайип Ердоган, освен че обеща помощ, поиска да се сложи край на "окупацията на Нагорни Карабах" от Армения, за да се възстанови мирът в региона. Ердоган също така обвини Минската група в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), че 30 години не е могла да разреши въпроса.

Минската група, създадена през 1992 г. в опит за решаване на нагорно-карабахския конфликт, включва Русия, САЩ и Франция като съпредседатели. В нея обаче, освен двете страни в конфликт, са и редица други държави, сред кото няколко от ЕС, Беларус и Турция.
Сподели:
 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи