27 Ноември, 2024

Турция обвини 5 държави, сред които Гърция и Франция, формирали "съюз на злото" срещу Анкара

Турция обвини 5 държави, сред които Гърция и Франция, формирали "съюз на злото" срещу Анкара

Турция обвини Гърция, Република Кипър, Египет, Франция и Обединените арабски емирства в това, че се опитват да формират "съюз на злото", насочен срещу нея, след като споменатите държави подписаха обща декларация, в която осъдиха политиките на Анкара в Източното Средиземноморие и в Либия, предава американската медия ABC News.

В емоционално изявление говорителят на турското Министерство на външните работи Хами Аксьой заяви, че петте държави преследват "регионален хаос и нестабилност" в Източното средиземноморие и са готиви да жертват "надеждата за демокрация" на либийците в името на "безразсъдната агресия на диктаторите". Външните министри на петте държави по-рано проведоха видеоконференция, в която дискутираха ситуацията в Източното Средиземноморие, в което Турция осъществява проучвателни и сондажни дейности за енергийните ресурси в региона, включително в Изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Република Кипър. На срещата беше обсъдена и ситуацията в Либия, където Турция подкрепя правителството на националното съгласие на Файез Сарадж, базирано в Триполи и признато от ООН. Струва си да се отбележи, срещу него в гражданската война в страната воюва маршал Халифа Хафтар, който разполага с подкрепата на Египет и Обединените арабски емирства.

През 2019 г. Турция подписа споразумение с правителството в Триполи, в което се оспорват морските граници в региона, а Анкара обещава на Сарадж военна подкрепа в конфликта в Либия. Турция твърди, че споразумението защитава нейните икономически права в Източното Средиземноморие, включително като прекратява всички енергийни проекти в региона, за които Анкара не е дала съгласието си. Гърция и Република Кипър изразиха бурно недоволство от споразумението, след като то беше подписано, тъй като според тях то нарушава международното и техните суверенни права в региона.

Петте държави осъдиха действията на Турция, които те окачествиха като шестия опит за по-малко от година за "нелегални сондажни операции в кипърските териториални води".

Турция не признава Република Кипър и счита голяма част от нейната ИИЗ за собствена. Освен това Анкара вече изпрати няколко кораба в региона, които да извършват сондажни дейности, като твърди, че така защитава правата на турските киприоти на природните ресурси в Източното Средиземноморие. Кипър е разделен от 1974 г., когато след опит за преврат на острова, Турция извършва военна операция и създава признатата само от нея Севернокипърска турска република (СКТР). Петте държави осъдиха и споразуменията за Либия, подписани с Файез Сарадж, които те описаха като нарушение на международното право и на оръжейното ембарго на ООН.

В отговор турското външно министерство обвини Гърция и Република Кипър, че избягват диалога с Турция, а Египет, че не защитава правата и интересите на собствения си народ. Анкара също така обвини Обединените арабски емирства в това, че са се присъединили към агресията срещу Турция, а Франция - за опит да действа като закрилник на този съюз.

"Призоваваме тези държави да проявят здрав разум в тон с международните закони и практики", каза Аксьой. "Мирът и стабилността в региона могат да бъдат установени с честен и действителен диалог, не със съюзи на злото", завърши той.
Сподели:
 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи