Турция официално открива най-голямата слънчева електроцентрала в Европа, построена върху един парцел, и една от петте най-големи в света, съобщи "Сабах".
Разработена от Kalyon Energy, филиал на един от най-големите турски конгломерати Kalyon Holding, централата в провинция Коня разполага с мощност от 1350 мегавата (MW).
Слънчевата електроцентрала "Kalyon Karapınar", чието пускане в експлоатация предстои с церемония, на която ще присъства президентът Реджеп Тайип Ердоган, обещава да помогне на Турция да ограничи големия внос на енергия и да подкрепи стремежа за увеличаване на производството на енергия от възобновяеми източници, който вече е стимулиран от мащабни търгове за слънчева и вятърна енергия.
Повече от 3,2 млн. слънчеви панела в съоръжението трябва да генерират 3 млн. киловатчаса електроенергия годишно, което е достатъчно за захранване на 2 млн. души и за предотвратяване на използването на ресурси, еквивалентни на изкопаеми горива, на стойност 450 млн. долара.
Заводът на стойност 1 млрд. долара вече произвежда електроенергия и ще предотврати 1,5 млн. тона въглеродни емисии годишно, като ще увеличи дела на слънчевата енергия в общото производство на енергия в Турция с 20 %.
През август миналата година Kalyon Holding се съгласи да продаде 50% дял в Kalyon Energy на конгломерата от Абу Даби International Holding Co (IHC) за около 490 млн. долара. Сделката включваше проекта за слънчева енергия в Карапънар, в допълнение към друг проект в района на Газиантеп и проект за вятърна енергия в Анкара.
Kalyon Energy разработи централата като част от Зоната за възобновяеми енергийни източници (YEKA) в страната - правителствена инициатива за създаване на съоръжения за възобновяеми енергийни източници в райони с висока концентрация на поне един възобновяем енергиен източник, като вятърна или слънчева енергия.
Проектите YEKA използват инвестиции от местни инвеститори и/или консорциуми за производство на оборудване и изграждане на мащабни съоръжения за производство на електроенергия.
Съоръжението се различава от другите, включени в списъка на големите соларни паркове, по това, че се финансира от група инвеститори или консорциуми.
Централата, чието инсталиране започна в началото на 2020 г., обхваща площ от 20 млн. кв. м и е разположена в район с най-голямо слънчево изложение.
Соларните панели в съоръжението идват от първата в Турция интегрирана фабрика за производство на соларни клетки тип "слитък-пластина-модул" в Анкара, която е създадена от производствената компания Kalyon Solar Energy Technologies и започна производство през август 2020 г.
Открита от Ердоган, фабриката за соларни технологии Kalyon отбелязва първия напълно интегриран център за производство на соларни панели, който събира всички етапи на производството на соларни панели, включително научноизследователската и развойната дейност (НИРД), под един покрив.
Годишният производствен капацитет на Kalyon PV от 1 000 MW е увеличен от първоначалните 500 MW и се планира да бъде вдигнат до над 2 000 MW чрез инвестиции от 150 до 200 млн. долара.
През последните години проектите на YEKA са основните двигатели на растежа в областта на възобновяемата енергия, както по отношение на разработването на технологии, така и по отношение на производството на оборудване и електроенергия.
Настоящият капацитет на възобновяемите енергийни източници в Турция представлява повече от половината от общата инсталирана мощност на страната, която към 7 април възлиза на 104 488 MW.
След водноелектрическия капацитет от около 31 600 MW, вятърът е вторият по големина възобновяем източник на електроенергия с 11 490 MW. Инсталациите за слънчева енергия достигнаха 9 820 MW през същия период.
Очаква се през 2023 г. към портфейла на страната от възобновяеми енергийни източници да бъдат добавени поне по 1 000 MW вятърни и слънчеви мощности.
По данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ) през следващите пет години се очаква Анкара да отбележи около 64% ръст на капацитета си за възобновяема енергия до 90 гигавата, като почти 75% от това увеличение ще бъде от слънчева и вятърна енергия.
Този ръст ще помогне на страната да се нареди на четвърто място в Европа и сред 10-те най-големи пазара на възобновяема енергия в света.
Още от Свят
В Грузия избухнаха яростни протести, след като отложиха преговорите за присъединяване към ЕС
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили попита силите за сигурност: „Служите на Русия или на Грузия? На кого дадохте клетва?"
Нетаняху: Ще направя всичко, за да предотвратя превръщането на Иран в ядрена сила
"Ще използвам всички ресурси, които могат да бъдат използвани“, заяви той
Руският патриарх: Краят на света не е страшен. Да не се плашим от ядреното оръжие
По-известен със светското си име Гундяев и пагоните от КГБ, той отново изпълнява задачи