30 Август, 2026

Турция ще предприеме "реципрочни стъпки", ако САЩ й наложат санкции заради С-400

Турция ще предприеме "реципрочни стъпки", ако САЩ й наложат санкции заради С-400
Мевлют Чавушоглу

Турската лира се понижи до 5,9075 спрямо долара след коментара

"Турция ще предприеме "реципрочни стъпки", ако САЩ й наложат санкции заради купуването на руските зенитно-ракетни комплекси С-400". Това заяви днес турският външен министър Мевлют Чавушоглу на среща с редактори от Анадолската агенция, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Вашингтон заплаши Турция със санкции и обяви, че ще изключи Турция от програмата за изтребителите Ф-35, ако приеме доставките на руските системи. Чавушоглу посочи днес, че не е възможно Турция да отмени поръчката за системите С-400. 

Турската лира се понижи леко до 5,9075 спрямо долара след коментара, което е най-ниското й ниво за последните две седмици, отбелязва Ройтерс. Турция е решително настроена по въпроса за купуването на руските зенитно-ракетни комплекси С-400 и няма намерение да се отказва от тях, уточни Чавушоглу, цитиран от ТАСС. По темата за С-400 сме настроени решително и нямаме намерение да отстъпваме. Ние трябваше да удовлетворим потребностите си от подобни системи и направихме това с помощта на Русия, посочи външният министър. Турция и САЩ спорят от месеци заради поръчаните от Анкара руски системи С-400, които според Вашингтон са несъвместими с отбранителната мрежа на НАТО.   

Сподели:
Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати

Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати

От началото на годината край бреговете на Сомалия са извършени най-малко 15 нападения - рекорден брой от 2013 г. насам

 NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо

Коментари (0)