"Сътрудничеството между Великобритания и Полша може да бъде и със сигурност ще бъде пример за нашите партньори."
Това заяви полският премиер Доналд Туск по време на съвместна пресконференция с британския си колега Риши Сунак. Двамата лидери потвърдиха ангажимента си за задълбочаване на сътрудничеството между двете държави по въпроси като отбраната и сигурността, съобщи TVP World.
Туск също така подчерта значението на наличието на "незабавна отбранителна политика, която да има своя чадър върху целия континент и Великобритания", като призова европейските държави да прекратят конкуренцията между различните отбранителни инициативи.
"Трябва също така да се уверим, че всички наши партньори са координирани и съгласуват своите системи, оборудване и политика за сигурност в областта на отбраната, така че да имаме по-ефективни действия и по-малко конференции", каза полският министър-председател.
Той съобщи, че е обсъдил със Сунак и темата за нелегалната миграция, като добави, че вижданията им по въпроса са сходни.
Сунак благодари на Туск и на полския президент Анджей Дуда за силната им подкрепа за Украйна. Той добави, че Великобритания и Полша са "съюзници в дългосрочен план", като припомни, че именно "полските пилоти са дали живота си, за да защитят страната ни в битката за Британия".
"Днес сме горди, че стоим заедно като съюзници в НАТО, две от най-големите военни сили в Европа, двама от най-твърдите приятели на Украйна. В цяла Европа Полша и Великобритания са част от нарастващата вълна на страните, които поемат по-голяма отговорност за нашата колективна сигурност." - каза главата на британското правителство. /БГНЕС
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis