Управляващите в Полша консерватори националисти биха се опитали да извадят страната от ЕС веднага, щом тя стане нетен вносител в неговия бюджет.
Това увери председателят на Европейския съвет Доналд Туск в интервю за полския либерален католически седмичник "Тигодник повшехни", предаде АФП.
Туск, който е бивш полски премиер, е главен съперник на управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС) на Ярослав Качински. Изявлението му е на фона на поредицата конфликти с ЕС, в които влезе страната му заради спорните си съдебни реформи. Заради тях през декември 2017 г. Брюксел задейства безпрецедентни наказателни процедури срещу Варшава.
"За ПиС ползата от членството в ЕС се свежда до финансовата страна, без да се вземат предвид другите предимства като общия пазар, законовия ред, гаранциите за сигурността и т. н., - казва Туск. - Докато получените европейски средства надхвърлят вноската ни, членството според тях си струва. Допускам, че в деня, когато Полша стане част от нетните вносители, полските управляващи ще решат да попитат поляците дали все още искат страната им да остане в ЕС, а после ще се постараят да ги накарат да вярват, че трябва да се сбогуват с Евросъюза."
Няма как да се прогнозира кога Полша би могла да стане нетен вносител, отбелязва АФП. В момента тя е най-големият бенефициент на европейски фондове със 7,1 милиарда евро през 2016 г.
По думите на Туск много от ключовите решения на консервативното правителство във Варшава "отговарят на интересите и очакванията на Москва".
"Поведението към ЕС, опитите за създаване на отделна група на страните, преки и непреки съседи на Русия, които все повече се отдалечават от западния център, отношението към либералната демокрация, към неправителствените организации, към независимостта на съдилищата и медиите, към половите малцинства - бих могъл да изброя още много въпроси, по които ПиС и Москва имат общи цели и сходни виждания."
Според Доналд Туск полските управници могат да сложат край на кризата в отношенията с ЕС, ако се откажат от промените в съдебната система, и допълва, че "Брюксел все още има огромни надежди Полша да остане в ЕС".
Още от Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"