24 Ноември, 2024

Кошмар: Вкараха най-ретроградните години на соца в кулинарно шоу, ТВ водещ черпи с любимата чорба на терористката Цола Драгойчева

Кошмар: Вкараха най-ретроградните години на соца в кулинарно шоу, ТВ водещ черпи с любимата чорба на терористката Цола Драгойчева

Цола Драгойчева

Водещият на предаването "Религията днес" по БНТ Георги Милков хвърли в ступор гостите си в предаването "Черешката на тортата" по Нова ТВ. Журналистът реши да сготви лещата, която обичала Цола Драгойчева. Партизанката обичала да прави супата в тенджера под налягане, тъй като освен първата жена министър в историята ни, имала и първата тенджера под налягане.

Кошмарните импровизации в кулинарното шоу се случват само два дни след първи февруари, когато страната ни почете жертвите на престъпния комунистически режим. "Никога през живота си не съм спала така блажено, както в утрото на екзекуцията, след като заглъхна и последният изстрел...". Така Цола Драгойчева се радва на жертвите на Народния съд. Блажените ѝ сънища и манджите, които забърква, все още са като кошмари и отровни отвари за хората, преживели ужаса.  

Драгойчева толкова свикнала с придобивката си, че дори си правела чорбите в нея. Милков обаче обърка рецептата и беше поправен от водещия шеф Иван Манчев. В оригиналната рецепта на Драгойчева имало само червени чушки. Журналистът обаче добави и зелени, което развали автентичната гозба. Освен странния избор на рецепта, гостите му Поли Генова, кулинарната влогърка Соня Янкова и синоптичката Гери Малкоданска сюрпризираха не по-малко зрителите с непознаването коя е Цола Драгойчева. Въпреки това, те останаха доволни от чорбата. За пореден път обаче лъснаха пропуските в образованието и липсата на информация за мрачните времена на тоталитарния режим в училище.  Припомняме, че Цола Драгойчева е участничка в кървавия атентат в църквата "Света Неделя" и е осъдена на смърт. Случайно или не, по време на предаването постоянно се споменаваше как домакинът ще "бомбардира" гостите си с капама и все намеци, които водеха към най-тъмните години на 20-и век. Зрителите очакват скоро да бъде рекламиран и любимият качамак на Тодор Живков. Кулинари са озадачени от идеята да се готви леща в тенджера под налягане, а не по традиционната рецепта. Гостите на Георги Милков не пропуснаха да сложат пиедестал на терористката от БКП и да похвалят лещата на Цола Драгойчева. 

През 1926 г. смъртната присъда на Цола Драгойчева е заменена с доживотен затвор, а през 1932 г. Тя отново е амнистирана. В затвора се ражда синът ѝ. След освобождаването си от затвора Драгойчева заминава за СССР, където завършва Международната ленинска школа в Москва (1933 – 1936). Една година работи в Международния женски секретариат на Коминтерна. Завръща се в България през 1936, а през 1937 г. е избрана за член на Централния комитет на Българска работническа партия (комунисти), какъвто остава до 2 февруари 1990 г. От 1941 г. е член на Политбюро на Централния комитет на БРП (к). Участва в Съпротивителното движение – 1941 – 44 г. След 9 септември 1944 г. заема редица постове – главен секретар на Националния комитет на Отечествения фронт (1944 – 1948), председател на Българския народен женски съюз (1945 – 1950), министър на пощите, телеграфите и телефоните (1947 – 1957), председател на Националния комитет за защита на мира (1949 – 1952), председател на Общонародния комитет за българо-съветска дружба (1957 – 1977), а от 1977 г. – негов почетен председател и други.[3] Член на политбюро на централния комитет на БКП от 1966 г. Депутат в ХХVІ ОНС, VІ ВНС, ІІ-VII НС. Герой на социалистическия труд (1963). Герой на НРБ (1968).

Цола Драгойчева участва активно в ликвидирането на Никола Петков и Трайчо Костов, както и на много други т.нар. „врагове на народа“. По стечение на обстоятелствата тя се оказва в Кула в началото на Кулските събития през март 1951 година и се включва в усилията на режима да предотврати масовото разтуряне на ТКЗС-тата от жителите на селата в района. Тя е привърженик на идеята България да стане 16-а република на СССР. На пленум на Централния комитет на Българската комунистическа партия от 4 ноември 1963 г., в качеството си на член на Централния комитет и председател на Общонародния комитет за българо-съветска дружба, заявява: „Още веднъж споделям възторга и радостта да работя като комунист, където ме изпрати Партията, за минаването на нашата страна в общото семейство на Съветския съюз и да бъдем една от републиките на Съветския съюз“. В изкуството и културата си спечелва името на цензор. Близка с Йосиф Кобзон. През 1971 г. получава Ленинска награда за мир от съветското правителство. Сама открива паметника си в центъра на родната община Бяла Слатина. За спомен остава вездесъщата ѝ книга "Повеля на дълга", която според някои от вече покойните социалисти описвала най-точно тоталитарния режим, в който стотици хиляди загубиха живота си и бяха унижавани в лагери. 
Сподели:

Лукашенко спира интернета на протестиращите при следващите избори

Диктаторът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че може напълно да изключи интернет по време на президентските избори през 2025 г., ако възникнат протести, подобни на тези през 2020 г.

В Казанлък провеждат абсурден референдум за бъдещето на комунистическото капище на Бузлуджа

Камера на Нова ТВ улови дремещия Бойко Рашков при откриване на 51-я парламент