24 Ноември, 2024

Тя кара милиардерите в САЩ да треперя...

Тя кара милиардерите в САЩ да треперя...

Александрия Окасио Кортес, снимка: Тема

Младата звезда на Демократическата партия Александрия Окасио Кортес иска да промени днешна Америка, пише Софи Шамански в коментар за Дойче веле

От миналата сряда депутатката от Демократическата партия Александрия Окасио Кортес е удостоена с антиреклама на „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк. "Благодарим ти за нищото!“ пише отдолу лобистката група Job Creators Network. Лобистите вложиха много пари, за да си отмъстят на новата звезда на американската политика, затова че провали плановете на „Амазон“ да си изгради нова главна квартира в Ню Йорк.

Концернът обоснова отказа си и със силната съпротива на някои местни политици. Окасио Кортес се бе изказала остро против плановете на „Амазон“, заявявайки, че преместването на главната квартира с нейните 25 000 служители ще вдигне цените и наемите и ще претовари транспортната инфраструктура в града.

Лобистите от Job Creators Network твърдят, че „Амазон“ ще създаде нови работни места. Тази лобистка организация, впрочем, се финансира от семейството на милиардера Робърт Мърсър, което бе сред най-активните поддръжници на предизборната кампания на Доналд Тръмп, както и от консервативни групи, подкрепяни на свой ред от дясноориентираната медия Breitbart News.

Страховете на бизнеса

Всички се страхуват. Уол Стрийт, фирмите, лобистите, богатите американци. Доналд Тръмп свали ограниченията за финансовата индустрия и понижи  данъците, а Окасио Кортес сега смята отново да ги привлече към отговорност.

"Уол Стрийт Джърнъл" писа, че Окасио Кортес символизира по-добре от всички останали „новата политическа ера". Интернет е пълен с нейни снимки, някои твърдят, че сред тях имало и голи. Ако потърсите името ѝ в Гугъл, ще откриете 39 милиона резултати, а под съкращението на името ѝ - АОК - дори 100 милиона. Само в Туитър тя на бърза ръка събра над три милиона последователи. А американците постепенно започват да харесват нейните идеи.


Александрия Окасио Кортес иска да увеличи максималната данъчната ставка за състояния, надхвърлящи 10 милиона долара. В момента ставката е от 38%, а Окасио Кортес иска да я увеличи до 60-70 на сто. По официални данни от 2016 година, около 16 000 американци са имали годишен доход, надхвърлящ 10 милиона долара. Предлаганите от Окасио Кортес нови ставки обаче ще се отнасят не за целия годишен доход, а само за сумата, надхвърляща 10-те милиона.

Младата демократка има и други идеи – тя иска например да разбие големите банки и да засили отново банковия надзор. Целият банков сектор е в тревога, защото Окасио Кортес е член на парламентарната комисия, която надзирава и регулира финансовия сектор.

Тези ѝ планове звучат така, сякаш има намерение да обяви същинска война на капитализма. От данъчната реформа на Роналд Рейгън насам и демократите, и републиканците избягваха темата за нови данъчни промени. Дори кандидатът на демократите Бърни Сандърс, който отново смята да се кандидатира за президент, по времето на предизборната си кампания през 2016 година заяви, че би подкрепил максимална данъчна ставка от 52%. Окасио Кортес обаче постигна още по-голям успех със своите идеи за данъчни промени. Тя спечели с огромна преднина изборите в своя избирателен район в Ню Йорк и то срещу един известен кандидат.

Радикални идеи?
 
В действителност идеите на младата демократка не са чак толкова радикални, колкото изглеждат на нея самата и на редица други американци. По същество те са предимно социалдемократически - Окасио Кортес иска да обложи с данъци богатите, за да гарантира здравното осигуряване и медицинските грижи за хората с ниски доходи и възрастните американци.

Окасио Кортес има известни противници в света на бизнеса и банките. Оттам дори твърдят, че нейният начин на мислене бил “неамерикански“ и можел да навреди на цялата американска икономика. Дори мултимилиардерът и основател на „Майкрософт“ Бил Гейтс заяви в едно интервю, че високите данъци ще накарат богатите хора да прехвърлят активите си в чуждестранни банки и да укриват данъци.

В действителност обаче максималната данъчна ставка в САЩ в повечето случаи е била над 50 на сто. В края на 1950-те години тя беше дори 90 на сто. Икономистът Пол Кругмън пише в свой коментар за „Ню Йорк Таймс“, че високите данъци в миналото по никакъв начин не са навредили на стопанския ръст. "Идеите на Александрия Окасио Кортес са в пълно съзвучие със сериозните икономически изследвания", твърди Кругмън.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства