„Антибиотици са необходими при средно тежки и тежки форми на инфекция с коронавируса и съмнения за засягане на белите дробове за развитие на вторична бактериална пневмония или бронхит“. Това заяви пред БНР проф. д-р Мариана Мурджева, ректор на Пловдивския медицински университет и началник на микробиологичната лаборатория към болницата „Св. Георги“ в Пловдив.
Тя подчерта, че при латентна инфекция и лека симптоматика не трябва да се започва с антибиотик и то веднага.
„Ако неразумно се препоръча антибиотик, неправилната му употреба може да усложни състоянието на пациента. Терапията, приложена неадекватно, при вирусна инфекция може да доведе до появата на полирезистентни бактерии и оставайки в организма, те могат да предизвикат тежки, труднолечими или животозастрашаващи инфекции“.
„Живеем в свят на полирезистентни бактерии, които дори обезсмислят някои антибиотици и правят трудно лечението на някои инфекции с тях. Антибиотичната цистерна е полупразна. Много малко са новите антибиотици, които излизат на пазара. Затова трябва да се съобразяваме с този факт“, обясни проф. Мурджева.
Чичо доктор
Проф. Мурджева предупреждава до какво може да доведе неправилната употреба на антибиотик
проф. Мариана Мурджева
Живеем в свят на полирезистентни бактерии, които дори обезсмислят някои от тях
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете