27 Ноември, 2024

Учени разработват лекарство за дълголетие

Учени разработват лекарство за дълголетие

С него можем да живеем 200 години

Учени работят интензивно по ново хапче което може да добави 100 години към живота на човек. То действа като елиминира клетките, които допринасят за процеса на стареене в човешкото тяло. По този начин потенциално може да удвои на живота ни.

Човешкото стареене се ускорява от клетки, наречени „зомби клетки“, научно известни като стареещи клетки. Тези клетки спират да се делят през целия ни живот, натрупват се в тялото ни и в крайна сметка отделят съединения, които ускоряват стареенето.

Лекарството е тествано върху мишки в опит през 2020 г. и резултатът е подобрена физическа функция и удължено здраве и продължителност на живота. Сега учените работят върху възпроизвеждането на резултата при хора.

Британският компютърен биолог д-р Андрю Стийл в книгата си за дълголетието на човешкия живот твърди, че е напълно възможно хората да живеят над 100 години с определен вид лекарство. В книгата той заявява, че изследванията в областта на сенолитиците - лекарства, които работят за елиминиране на клетки, влошаващи функцията на тъканите - вече показват обещаващи резултати и могат да станат достъпни на пазара през следващото десетилетие.

„Не мисля, че има някаква абсолютна граница за това колко дълго можем да живеем“, каза д-р Стийл пред MailOnline. „Не виждам физическа или биологична причина хората да не могат да живеят до 200 години – предизвикателството е дали можем да развием биомедицинската наука, за да го направим възможно.“

Съобщава се, че хапчетата вече са в етап на изпитване върху хора и може да се появят на пазара през следващите десет години.

Въпреки това, дори ако експериментът е успешен, остава въпросът дали хората биха искали да живеят още 100 години? /БГНЕС
Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).